• 16 Mayıs 2022

Turkovac’ın Faz-3 sonuçları açıklandı: En az Coronavac kadar güvenli ve etkin

Turkovac’ın Faz-3 çalışmaları sonucuna ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Tanrıöver, Çinli şirket Sinovac’ın geliştirdiği Coronovac aşısı ile aynı yan etkilerin gözlemlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Serhat Ünal ve Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver, Hacettepe Üniversitesi’nde yerli ve inaktif Turkovac aşısının Faz-3 çalışmaları sonucuna ilişkin basın toplantısı düzenlendi. “Çalışmanın amacı iki doz Turkovac ve iki doz Coronavac aşılamalarının Covid-19 vakalarına karşı etkinliğini değerlendirmek. 18-55 yaş arası gönüllülerin yarısına Coronavac yarısına Turkovac yapıldı” diyen Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi ve Turkovac Faz-3 çalışması sorumlu araştırıcısı Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver, “Coronovac ile Turkovac’ın yan etkileri aynı. Turkovac en az Coronavac kadar güvenli ve etkin bir aşıdır” ifadelerini kullandı.

Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen Coronavac aşısına kıyasla, Turkovac’ın hastalık riskini yarı yarıya azalttığını söyleyen Prof. Dr. Tanrıöver, şöyle devam etti: 

– Turkovac, 31 ekim-4 ocak 2021 arasında Faz1 çalışmalarını tamamlamış ve başarılı olmuştur. 20 şubat-23 nisan arasında 300’e yakın vakada değerlendirilip Faz-3’e geçmeye hak kazandı. 

– Kıyas ürünümüz inaktif aşı olması nedeniyle Coronavac’tır. Bu aşıyla karşılaştırılacağına karar verildi. Coronavac’ta 43 gün olan izlem süresi Turkovac’ta 108 gün.

– 22 Haziran – 27 Aralık arasındaki gönüllülerin bulgularını açıklıyoruz. 1286 kişiye en az 1 doz araştırma aşısı uyguladık, 1158 kişiye de deneme aşılarını uyguladık. Gönüllülerin yüzde 73’ü erkek. Toplamda 2444 doz aşı yapmış olduk Turkovac ve CoronaVac birlikte olmak üzere. 1182 gönüllü üzerinde etkinlik analizimizi yaptık. Merkez sayımızı 8’e kadar çıkardık. Sağlıklı olduğu kadar genç de bir gönüllü popülasyonumuz var. Gönüllülerimizin yüzde 43’ü 40-55 yaş, yüzde 43’ü, 30-39 yaş arasında yüzde 38’i, yüzde 19 da 18-29 yaş arasındaydı.

– Yöntemimizde bire bir randomizasyon uyguladık. Yani bize başvuran ve uygun olduğunu düşündüğümüz gönüllülerin yarısı Turkovac grubuna yarısı da Coronavac grubuna randomize edildi. 28 gün arayla 2 doz aşı uygulaması yaptık.

– İlk 3 merkezde 400 gönüllüye ulaştıktan sonra merkez sayımızı 8’e kadar çıkardık. İstanbul Çam ve Sakura Şehir Hastanesi bize en fazla gönüllüyü sağlayan hastanemiz oldu. Onu takiben de Ankara Şehir Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesi ilk 3 sırayı paylaştı.

– Mutlak risk azalmasını yüzde 4.42 olarak bulduk. İki aşı arasında 2 kat fark oluştu.

– Evre 3 yan etkisi sadece kusma ile 1 kişide görüldü. Beklemediğimiz sistemik ya da lokal bir yan etki olmadı.

– Hastaneye yatan sadece 3 hasta vardı Turkovac kolunda. Hiçbirinin oksijen ihtiyacı olmadı, hepsi de hasar kalmadan sağlıklı şekilde taburcu olmuşlardı.

ÖNCEKİNİ OKU

HDP Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlık dosyası Meclis’te

SONRAKİNİ OKU

Faşistlerin gövde gösterisi: Tabuta sarılı Nazi bayrağı İtalya’yı karıştırdı