• 3 Aralık 2021

Türkiye tarihinin en büyük kokain operasyonunun ardından beş kişiye 67’şer yıla kadar hapis istemi

Ekvador’dan Mersin Limanı’na getirilen muz yüklü konteynırlarda yapılan aramada Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından ele geçirilen 1 ton 300 kilogram kokain ile ilgili tutuklanan 5 şüpheli hakkında 67’şer yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, operasyonun ardından yaptığı Twitter paylaşımında bunun Türkiye tarihinde bir kerede yakalanan en büyük miktardaki kokain olduğunu söylemişti.

16 Haziran’daki olayın ardından muz ithalatını yapan şirketin sahibi N.Ş., oğlu H.İ.Ş., firma temsilcisi M.S. ile çalışanlar R.S. ve E.Ş. tutuklanmıştı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede şüphelilerin uyuşturucu ithal etme suçundan 45’er yıldan 67’şer yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi.

Mersin 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede operasyona dair ayrıntılar da yer aldı.

İddianameye göre ithal edilen muzun değerinin 918 bin 270 dolar ve ele geçirilen kokainin ise 63 milyon 878 bin dolardı.

Savcılık “Söz konusu kokain cinsi uyuşturucunun yakalandığı konteynerlerin de firma deposuna gideceği ve uyuşturucunun bizzat muz kolilerinin içerisine saklanması nedeniyle şüphelilerin uyuşturucudan haberdar olmamalarının mümkün olmayacağı, ayrıca bu kadar yüksek miktarda uyuşturucunun, alıcı kişilerin bilgisi olmadan gönderilemeyeceği değerlendirilmekle birlikte; aksi durumun hayatın olağan akışına ters olduğu da aşikardır” ifadelerine yer verdi.

ÖNCEKİNİ OKU

Keçiören Belediyesi, Mem Ararat’ın konserini ‘Kürtçe şarkı’ gerekçesiyle iptal etti

SONRAKİNİ OKU

Kendini taciz eden Çinli siyasetçiyi ifşa eden kadın tenisçi kayboldu