• 27 Mayıs 2022

Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi

İpek Er’i intihara sürükleyen tecavüz faili Musa Orhan’ın yargılandığı davanın duruşması görülmeye başlandı. İddia makamı, failin tutuklanmasını talep etti. 

Siirt’te İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyerek yaşamını yitirmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan hakkında, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan açılan davanın 5’inci duruşması, Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Er’in ailesi ve avukatlarının katıldığı duruşmada Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Semra Güzel ve Nuran İmir, çok sayıda baro başkanı, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Rosa Kadın Derneği üyeleri de hazır bulundu.   

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri ve gazeteciler ise duruşma salonuna alınmadı. 

 TELEFONLAR KAPATILDI 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, fail Musa Orhan Ankara 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Mahkeme başkanı, duruşma salonunda güvenlik gerekçesiyle telefonların kullanılmasının yasak olduğunu belirterek, kapatılmasını istedi.  Böyle bir yasağın olamayacağını dile getiren avukatlar, “Hiç bir duruşmada telefon kullanımı yasaklanmaz. Bu yasak hak kaybına neden olur. Biz çok sayıda avukat buradayız ve birbirimizle haberleşmemiz gerekiyor. Bununla beraber basının topluma haber verme sorumluluğu var. Bu durumda haber alma özgürlüğü de kısıtlanmış durumda. Gerekli koşulların sağlanmasını ve telefon kullanımını talep ediyoruz” dedi. Mahkeme, avukatların talebini reddetti.  

KATILMA TALEPLERİNE RET 

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) duruşmaya katılma talebiyle ilgili “Olaydan doğrudan zarar görmediğinden oy birliğiyle reddine” kararı verildi. Talebin reddine karşı çıkan avukatlar, “Katılma talebinde bulunan her iki kurumda kadın haklarını savunduğundan olaydan doğrudan etkilenmiş oluyor, katılma talebimizin kabul edilmesini istiyoruz” diye belirtti. Mahkeme, karara dilekçeyle itirazda bulunulmasını istedi.  Katılma taleplerinin ardından dosyaya gelen evrakları okuyan mahkeme, Facebook şirketine yazılan yazıya cevap verilmediğini söyledi. 

TUTUKLANMA TALEBİ  

Söz verilen iddia makamı, mütalaasını tekrar ettiğini belirterek, sanığın tutuklanmasını talep etti.  Ardından söz alan avukatlar da sanığın cezalandırılmasını ve tutuklanmasını talep etti. 

DURUŞMA SALONUNDA İNTERNET ERİŞİMİ KISITLANDI

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi ve İpek Er ailesi avukatı Hatice Demir, duruşma salonunda internet erişiminin kesildiğini belirtti. Demir, duruşmaya çıktığı arada yaptığı paylaşımda, “İpek Er’in karar duruşması Türkiye’de yeni bir yargı skandalıyla başladı. Avukatlar ve seyirciler salona alındıktan 5 dk sonra sinyal kesici cihaz ile telefona ve internete erişimimiz kısıtlandı. Bu konudaki itirazlarımız güvenlik gerekçesiyle reddedildi” dedi.

ÖNCEKİNİ OKU

Asal Araştırma’nın anketi: Erdoğan yüzde 41.2, İmamoğlu yüzde 10.7

SONRAKİNİ OKU

Novavax: Ocak itibarıyla Omicron için aşı üretimine başlayabiliriz