• 3 Aralık 2021

Sokak temizleyen eşekler çalışırken Beethoven dinliyor

Güneş, Orta Çağ’dan kalma bir Türkiye şehri olan Mardin’in üzerinde yükselirken, krem ​​renkli bir eşek sürüsü, Arnavut kaldırımlı sokaklarda çöp toplamaya başlar.

Şehir çalışanları tarafından yönlendirilen hayvanlar, metropolün dar sokaklarında dolaşırken çöp torbaları taşırlar.

Bir zamanlar Mezopotamya’ya bakan bir uçurumun tepesine kurulmuş olan şehrin bu dört ayaklı arkadaşlarla her zaman özel bir ilişkisi olmuştur.

“Onları yüzyıllardır şehri temizlemek için kullanıyoruz. Mardin eskişehir temizlik ekibinde çalışan Kadri Toparlı, “Bu dar sokaklara ancak onlar ulaşabiliyor” diyor.

“Aksi takdirde, bu işi yapmak imkansız olurdu.”

Toparlı, kişiliklerini yansıtan isimlerle – Gaddar (Zalim), Cefo (Hoşgörülü) ve Bozo (Soluk) – kırk kadar eşeğin “belediye çalışanı statüsüne sahip olduğunu” açıklıyor.

Eşekler akşamları klasik müzik eşliğinde ve veteriner bakımıyla rahatlıyor.

“Bizim gibi günde sekiz saat çalışıyorlar, günün ortasında dört saatten sonra ara veriyorlar.”

Çalışmaları boyunca en az 150 basamak tırmanan eşekler, akşamları klasik müzik ve veteriner bakımı eşliğinde rahatlıyor.

Toparlı, “Onlarla ilgileniyoruz. Her akşam iki saat klasik müzik veya geleneksel melodiler çalıyoruz” diyor.

“Bir parça Beethoven çaldığımızda daha mutlu olduklarını görüyoruz,” diye espri yapıyor.

Hayvan haklarına aykırı mı?

20. yüzyılın başında, Mardin’in sadece 20.000 kişiye ev sahipliği yaptığı dönemde, odun ve kömür sobalarından çıkan külleri eşekler topladı.

Bugün sadece eski şehrin 60.000’den fazla sakini var ve her gün yaklaşık 10 ton atık üretiyor.

Eski şehrin belediye başkanı Abdülkadir Tutasi, “Çöp taksi dediğimiz mini araçlarımız var. Onları da kullanıyoruz ama eskisi kadar verimli değiller” diyor.

Ancak eşeklere olan bu bağımlılığı aşamalı olarak kaldırma çabaları, Türk toplumunda hayvan refahına yönelik artan endişeyi yansıtıyor.

Ocak 2020’de İstanbul, hafta sonu ziyaretçileri arasında popüler olan rustik bir takımada olan Prens Adaları’ndan atlı arabaları yasakladı. Bir zamanlar dokuz tepelik adanın simgesi olan vagonların yerini elektrikli araçlar aldı.

Mardin’in eskişehir yetkilileri, olası eleştirileri önlemek için eşeklerin çalışma koşullarını izlemek için hayvan hakları örgütleriyle birlikte çalıştıklarını söylüyor.

Eşekler mutlu bir emeklilik yaşıyor

Toparlı, eşeklerine özen ve saygıyla davranmak için elinden geleni yapar.

“Onlar çok zeki hayvanlar. Bölgelerini ezbere biliyorlar” diyor. “Çoğu zaman, onları ahırlarına geri götürmemize gerek yok.”

Altı yaşında askere alınan eşekler, 14-15 yaşına geldiklerinde büyük bir tantana ile emekli oluyorlar.

Emeklilik çağındaki eşeğe pasta yerine bir tabak karpuz ikram edildiği resmi bir tören var.

Bu hayvanların ortalama yaşam süreleri 25 ila 30 yıl arasındadır, yani Mardin’in sürüsü, vatandaşlık hizmeti tamamlandıktan sonra hak ettiği bir dinlenmeye tabi tutulur. (Ben Anthony Horton – AFP)

ÖNCEKİNİ OKU

Sedat Peker’den yeni iddia: 4 ton 900 kilo kokain…

SONRAKİNİ OKU

Ekonomistler Türk Lirası’nın değer kaybını nasıl yorumladı?