• 29 Kasım 2021

Rıza Bey Apartmanı duruşmasında arbede: Mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi

İzmir depreminde 36 kişinin öldüğü Rıza Bey Apartmanı’na ilişkin açılan davanın üçüncü duruşmasında, sanık yakınları ile depremzedeler arasında arbede yaşandı. Duruşmaya ara verildi.

30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen İzmir Depremi’nde Bayraklı ilçesinde yıkılan ve 36 kişinin vefatına neden olan Rıza Bey Apartmanı’na ilişkin açılan davanın üçüncü duruşması İzmir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı. Duruşmaya tutuklu sanıklar SEGBİS ile katılırken, vefat edenlerin yakınları ile tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada tutuksuz sanık Rıza Bey Apartmanı Yöneticisi R.B.’nin ifadesi alındı. Rıza Bey Apartmanı’nda 11 yıl oturduğunu ifaden eden R.B., 2010 yılında İstanbul’a taşındıklarını ve apartmandaki daireyi kiraya verdiklerini belirtti. 3 yıl süre ile apartmanda yöneticilik yaptığını ifade eden R.B., yönetici olduğu dönemde apartmanın depreme karşı güçlendirilmesinin hiç gündeme gelmediğini söyledi.

2003 yılındaki depremden sonra binada küçük çatlaklar meydana geldiğini ve o süreçteki apartman yönetiminin çatlakları epoksi ile doldurduğunu belirten R.B., kentsel dönüşümle ilgili de herhangi bir görüşme yapılmadığını söyledi.

ARBEDE YAŞANDI

R.B.’nin ifadesi sırasında ise sanığa soru sormak isteyen müştekileri mahkeme reddetti. Mahkemenin talebi reddetmesi sonrası salonda sözlü tartışma çıkarken, sanık yakınları ile depremzedeler arasında arbede yaşandı. Polis arbedeye müdahale ederken, mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. 

ÖNCEKİNİ OKU

Ümit Özdağ: Ekonomik krizden çıkmanın tek yolu sığınmacıların ülkelerine geri gitmeleridir

SONRAKİNİ OKU

EMEP’ten ‘sol ittifak’ haberlerine tepki