• 30 Kasım 2021

MHP’li vekilin Demirtaş’a hakareti komisyonda kavga çıkardı

İçişleri Bakanlığı’nın bütçesinin görüşmelerinde MHP Milletvekili Olcay Kılavuz’un HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a hakaret etmesi üzerine vekiller arasında kavga çıktı.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sürüyor. Görüşmeler sırasında söz alan MHP Milletvekili Olcay Kılavuz, “Selahattin Demirtaş şerefsiz bir teröristtir” dedi. Bunun üzerine HDP’li ve MHP’li milletvekilleri arasında kavga çıktı. Komisyon çalışmalarına bir süre ara verildi.

‘BU ÜLKENİN YÜZ KARASISIN’ 

Komisyon görüşmelerinde CHP’li Ali Mahir Başarır da Silivri Emniyet Müdürünün intiharını gündeme getirdi. Başarır, şunları söyledi: “Sayın Bakanı, İçişleri Bakanlığı’nı yıpratmak isteyecek son parti CHP’dir. Benim ülkemde gencecik bir emniyet müdürü, Silivri Emniyet Müdürü intihar etti. İddia neydi? Sayın Bakanın oğlu, bir gece yarısı, bir şüphelinin bırakılması için baskı yapmasıydı. Güvenlik müdürünüzün arama kayıtlarının çıkmasıydı. Sayın Bakan bununla ilgili hesap verdiniz mi? Yazık değil mi?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun karşılık vermesi üzerine Başarır, şöyle konuştu:

“Bana laf atmayın, Sayın Bakan. Bunlara cevap verin… Sayın Bakan laf atmayın, haddinizi bilin. Sesimi yükseltirim size. Haddinizi bilin. Laf atmayın. Terbiyesiz sensin. Kanunsuzsun. Hadi oradan. Yakışmıyorsun sen bu ülkeye. Yalan mı? Yazık. Sen de bu ülkenin yüz karasısın. Cumhuriyet tarihinde senin gibisi gelmedi. Ayıp, yüzün kızarmıyor senin. Sensin yalancı. Ucuz kabadayı seni.”

‘SEN ZEHİRLİ BİR YILANSIN’

Soylu, tartışmalar sırasında; “Ben altı yıldır ilk kez böyle bir bütçe görüyorum. Bunun sebebi de Engin Özkoç’tur. Talimatı da Kemal Kılıçdaroğlu’ndan almıştır” dedi. Soylu, CHP’li Başarır’a yönelik de “Sen zehirli bir yılansın” dedi.

Soylu, bu sözlerin üzerine sakinleşmesi için bürokratlar tarafından salondan çıkarıldı. Komisyon çalışmalarına ara verildi.

ÖNCEKİNİ OKU

IIF: 2022’de daha yüksek enflasyon olabilir

SONRAKİNİ OKU

Bolu’da ayrımcı teklifler kabul edildi: Yabancılara nikah 100 bin lira; suyun metreküpü 2,5 dolar