• 18 Mayıs 2022

“Kobane Davası”nda Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk kararı

Yargılanan siyasetçiler ile avukatları tarafından protesto edilen “Kobane Davası”nın yedinci duruşmasının üçüncü oturumu görüldü. Avukatların taleplerini reddeden mahkeme heyeti, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un yarın yapılacak oturuma SEGBİS’le katılmasına karar verdi.

Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada, önceki oturumda duruşma periyotlarının “adil yargılamaya uygun” şekilde yeniden düzenlemesi yönündeki talepleri kabul edilmediği için duruşmaya katılmayan avukatlar ve yargılanan siyasetçiler yine yer almadı. Duruşmayı, HDP’li yöneticiler izledi.

Duruşmanın öğleden önceki bölümünde savcı mütalaasını açıkladı.

Savcı, mütalaasında şunları kaydetti: “Sanıkların ve müdafilerin duruşmada hazır olmadıkları görülmektedir. Sağlıkla ilgili olan mazeretlerin kabulüne ancak mahkeme periyotlarına ilişkin olan ve toplu halde sunulan mazeretlerin protesto amaçlı ve dosyayı uzatmaya yönelik olması anlaşıldığı üzere, mazeretlerin reddine ve raporu bittiği anlaşılan Ahmet Türk’ün dinlenmesi için gereğinin yapılmasına, tahliye ve adli kontrol taleplerinin kaldırılmasına dair kararların daha sonra konuşulmasına ve ayrıca daha önce heyetin kararlaştırdığı periyotlara uyulmasına karar verilmedir.”


Savcının mütalaasının ardından mahkeme heyeti, itiraz süresinin beklenmesine gerek olmadığını belirterek tüm mazeret taleplerini reddetti.

Mahkeme heyeti, Kürt siyasetçiler Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un yarın duruşmaya SEGBİS’le katılmasına karar verdi.  

Duruşmaya yarın devam edilecek.

ÖNCEKİNİ OKU

Fulya Öztürk’ün katil zanlısının telefonu incelenecek

SONRAKİNİ OKU

Meteoroloji’den İstanbul’a sarı kodlu lodos uyarısı