• 29 Haziran 2022

Kılıçdaroğlu Adana’da konuştu: Birileri vurgun yaptı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Birileri vurgun yaptı. Doları 18 liraya kadar çıkardılar, sonra birileri gitti milyon dolarlarını Türk Lirası’na çevirdi’ dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi toplantı ve açılışa katılmak için Adana’ya gitti. Kılıçdaroğlu’nu havalimanında partililer büyük bir coşkuyla karşıladı.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Adana’nın yerel televizyonlarından olan Koza TV’de ‘Geniş Açı Özel’ programına katıldı. Programın ardından gençlerle buluşacak olan Kılıçdaroğlu, yarın ise bir dizi açılış ve toplantı gerçekleştirecek

‘BÖYLE BİR REZALETİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİ GÖRMEMİŞTİR’

Katıldığı programda gündem hakkında değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı” uygulaması hakkında da konuştu.

“Faize kur garantisi verilir mi? Diyor ki, ‘Eğer dolar daha fazla yükselirse meraklanma aradaki farkı ödeyeceğim’ diyor. Kimin cebinden ödeyeceksin? Fakirin fukaranın cebinden ödeyeceksin. Böyle bir rezaleti Türkiye Cumhuriyeti tarihi görmemiştir” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Çözemiyorlar, yönetemiyorlar. O nedenle diyoruz, sorunu çözemiyorsun, sorun yaşayanları dinlemiyorsun, her şeye tek başına karar veriyorsun, devleti bir kişinin iki dudağına teslim etmiş durumdayız.

Bu devlet böyle gitmez, yönetim de böyle gitmez. Getir sandığı hakeme başvuralım. Ben mi doğruyu söylüyorum, sen mi doğruyu söylüyorsun. Hakeme başvurmaktan korkuyor.

Öyle bir noktaya geldi ki hakemden de korkuyor şimdi. Hakemden korkmayacaksın. Hakem, millettir. milletin ferasetine güveneceksin. Şimdi millet diyor ki, ‘Sizi iktidar yapacağız, siz Türkiye’yi daha iyi yöneteceksiniz’ diyor. Korkusu da ondan zaten. CHP gelirse ne olur? CHP gelirse bu ülkeye huzur, refah, barış, her şey gelir.”

‘BİRİLERİ VURGUN YAPTI’

Dolar kuru üzerindeki hareketliliği de yorumlayan Kılıçdaroğlu, “Birileri vurgun yaptı” dedi:

“Doları 18 liraya kadar çıkardılar, sonra birileri gitti milyon dolarlarını Türk Lirası’na çevirdi. Hükümet bu kararı aldı, dolar düştü 13 liraya dünyanın parasıyla gitti 13 liradan dolarını satın aldı.

Taş attı kolu yorulmadı, elinde viski bardağı keyfine baktı oturduğu yerden milyon dolarlar kazandı. Kim yaptı bunu? Yönetenler yaptı. Bununla ilgili bir araştırma önergesi vereceğiz meclise. Diyeceğiz ki, bu 3-4 günde kim ne kadar dolar aldı, kim ne kadar dolar sattı?

Bunu bir çıkarın, görelim bakalım. Bu vurguncuları görmemiz lazım. Bunların kayıtları var devlette. Adanalı kardeşlerim de şahit olsunlar bizim bu önergemize ret oyu verecekler. Gerçeklerin ortaya çıkmasını istemiyorlar.

Onun için erken seçim istemiyorlar. Tam bir vurgun dönemi yaşadık. Dolar baronlarına hizmet eden bir siyasi iktidar var. Dolar baronlarına iki türlü hizmet yapılır. Birincisi dolar kuruyla oynayarak onların dolar alıp satarak vurgun yapmaları, ikincisi de Londra’daki dolar baronları, dünyanın tefecileri onlara dünyanın faizini ödersiniz. 19 yılda 179 milyar dolar faiz ödendi.”

‘HANGİ FAİZ DÜŞTÜ?’

Kılıçdaroğlu, faiz konusunda da Erdoğan’ın ekonomi yönetimini eleştirerek, “‘Faizleri düşürdük’ diyor. Hangi faiz düştü? Adana’da herhangi bir çiftçiye sorun bankadan kredi çektiği faiz düştü mü? Düşmedi. Esnafa sorun, hiç düşmedi. Tüccara, sanayiciye sorun düşmedi. Kimin faizi düştü? Merkez Bankası, bankaya kredi açarken 1 puan faizi düşürmüş. Banka ne yapıyor, düşük faizle Merkez Bankası’ndan alıyor gidiyor Hazine’ye borç veriyor yüzde 22’den. Yüzde 14’ten alıyor, yüzde 22’den Hazine’ye veriyor. Yani devlet düşürdüğü faizden bankalara ayrıcalık tanıyor. Böyle devlet yönetimi olur mu Allah aşkına.” dedi.

ÖNCEKİNİ OKU

Fenerbahçe’de Ali Koç, Löw’le prensip anlaşmasına vardı

SONRAKİNİ OKU

Erdoğan’dan sosyal medya paylaşımı: Ne yaptığımızı biliyoruz