• 23 Mayıs 2022

Failin ‘Yaktım’ dediği 3 Suriyeli için rapor: Isıtıcı yakmış olabilir

İzmir’de 3 Suriyeli işçinin yakılarak öldürülmesiyle ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı yayınladığı ön raporda yangına ısıtıcının sebep olabileceği belirtildi.

İzmir’de 16 Kasım’da yakılarak öldürülen üç Suriyeli ile ilgili polisin yürüttüğü soruşturma sürerken İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı yangın ile ilgili hazırladığı ön raporunu tamamladı. 

Buna göre yangının, çalışır vaziyetteki elektrikli ısıtıcının yakınındaki yatakları tutuşturması sonucu çıkmış olabileceği belirtildi. 

’14 GÜN SONRA GASPTAN YAKALANDI’

Yangından 14 gün sonra Seferihisar ilçesinde şans oyunları bayisi işleten bir çiftin para ve değerli eşyalarını gasbedip, bıçakla yaralayarak kaçan Kemal Korukmaz, polisteki ifadesinde, Suriyeli işçilerin kaldığı yerdeki yangını kendisinin çıkardığını ileri sürdü. Korukmaz, JİTEM adına çalıştığını ve kendisine sürekli olarak notlar geldiğini ve bu notlar arasında ‘temizle’, ‘temizliğe başla’ gibi ifadeler bulunduğunu öne sürerek bunları ‘Suriyelileri öldürmek’ şeklinde algıladığını söyledi. Korukmaz, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede hem yangın hem de gasp nedeniyle tutuklandı.

Korukmaz’ın avukatı ise savcılığa verdiği dilekçesinde, müvekkilinin akli dengesinin yerinde olup olmadığını belirlenmesi için adli muayene talep etti. Öte yandan emniyet yetkilileri, itfaiyenin ön raporuna göre yangının elektrikli ısıtıcısından çıkmış olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek soruşturmanın sürdüğünü söyledi. 

ÖNCEKİNİ OKU

Aksoy Araştırma’dan seçim anketi: AKP ile CHP arasındaki puan farkı 2’nin altına indi

SONRAKİNİ OKU

Demirtaş: Ortak aday olsam cezaevinden bile seçimi kazanırım