• 20 Mayıs 2022

“Ezidilere karşı soykırımda” ilk karar: IŞİD üyesine ömür boyu hapis cezası

Almanya’nın Frankfurt kentinde soykırım suçlamasıyla yargılanan bir IŞİD üyesinin davasında karar verildi.

Irak vatandaşı Taha el C. isimli şahıs, Alman federal savcılar tarafından Ezidilere karşı soykırım işlemekten suçlu bulundu. Taha el C, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Zanlı, ‘Ezidilere karşı işlenen soykırımda’ Almanya’da yargılanan ilk kişi olma özelliğini taşıyor.

IŞİD, Irak ve Suriye’nin bir bölümünü kontrolünde tuttuğu sırada Irak’ın kuzeyinde yaşayan Ezidi azınlığa mensup 10 bin kadar erkeği katletmiş, 7 bin kadın ve kız çocuğunu da köleleştirmişti.

Alman savcılar, eski IŞİD üyesi Taha el C’nin 2015’te Irak’ta Ezidi bir kızı ve annesini köleleştirdiğini, ardından 5 yaşındaki çocuğa işkence ederek öldürmekle suçluyordu.

Terör örgütü üyeliği, soykırım, insanlığa karşı suçlar, cinayet ve insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Taha el C’nin ilk duruşması nisan 2020’de başlamıştı.

Euronews’in ulaştığı Taha el-C.’nin avukatı Serkan Alkan ise, kendisinin ve diğer savunma avukatı Martin Heising’in iddiaları reddettiklerini belirtmişti.

Alkan, “Çünkü müvekkilimizin IŞİD suçlarının bir temsilcisi olarak kullanıldığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Mahkemenin kararından önce euronews’e açıklamalarda bulunan Alkan, “Ölen olup olmadığı net değil. Buna dair elimizde somut bir kanıt yok. Ayrıca, yasal olarak uluslararası ceza hukukunun gereklerinin hiçbir şekilde yerine getirilmediğini düşünüyoruz.” diye konuştu. (euronews)

ÖNCEKİNİ OKU

Deniz Yücel hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

SONRAKİNİ OKU

İstanbul’da simit 3,5 lira oldu