• 18 Mayıs 2022

Edirne’de donarak ölen göçmen sayısı 19’a yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çarşamba günü, Yunanistan tarafından geri itilmiş 22 göçmenden 12’sinin Edirne’nin İpsala ilçesinde donarak öldüğünü duyurdu. Atina’dan gazeteci Stelyo Berberakis’in aktardığına göre, konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapan Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mittarakis ise göçmenlerin Yunanistan’dan Türkiye’ye itildikleri için öldüğü yönündeki iddiaları “asılsız” olarak nitelendirdi. Perşembe günü Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada, bu sayının 19’a yükseldiği bildirildi.

Yunan sınır birlikleri için “Mağdura cani, FETÖ’ye müşfik” ifadelerini kullanan Bakan Soylu, donarak ölen göçmenlerin ayakkabıları ve elbiselerinin çıkarılmış halde bulunduğunu ifade etti.

Edirne Valliiği’nden yapılan açıklamada, “İpsala ilçemizde Yunanlılar tarafından geri itilen ve donarak hayatını kaybeden göçmenlerin bulunduğu bölgede dün ve bugün devam eden arama ve kurtarma faaliyetlerinde cansız bedenine ulaştığımız göçmen sayısı maalesef 19’a ulaşmıştır” denildi.

Valilik, konuyla ilgili adli soruşturmanın başlatıldığını, bölgede jandarma, AFAD ve sınır birlikleri tarafından arama çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Yunanistan sınırına 10 kilometreden daha kısa bir mesafede olan İpsala’nın Paşaköy köyündeki kırsal alanda hayatını kaybeden göçmenlerin kimlikleri ve uyrukları ise henüz doğrulanmadı.

Yunanistan: Bize intikal eden göçmen olmadı

Bakan Mittarakis yaptığı açıklamada, 12 göçmenin Türkiye’nin sınır bolgesinde hayatlarını kaybetmiş olmalarını “trajedi” olarak nitelendirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’un sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesaja atıfta bulunan Mittarakis, “Bu trajik olay meslektaşım Sayın Süleyman Soylu tarafından propaganda amaçlı yayımlanmış olup, gerçekle hiçbir ilgisi yoktur” ifadeleri kullanıldı.

Mittarakis, söz konusu göçmenlerin Yunan sınırına ulaştıklarına ya da Yunan unsurları tarafından Türkiye’ye geri itildiklerine dair hiçbir delil olmadığını belirterek, “Türkiye’nin Yunanistan’ı suçlamak yerine göçmenlerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi ve bu tehlikeli yolculukları önlemek için çalışması gerektiğini” söyledi.

AKP: Yunan hükümeti yalan söylüyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabında yaptığı paylaşımda Yunan hükümetinin yaptığı açıklamaları yalanladı.

Yunanistan, Afrika ve Orta Doğu’dan Avrupa’ya göç etmeye çalışan insanların ana rotalarından birisini oluşturuyor. Bu göçmenlerin bir kısmı için ise bu rota Türkiye’den başlıyor.

Mart 2016’da, AB ile Ankara arasında, savaştan kaçan Suriyelilerin Türkiye’de kalması için bir anlaşma imzalandı.

Mülteciler Derneği’nin verilerine göre bugün Türkiye’de toplam 3 milyon 736 bin Suriyeli var. Bu nüfusun yüzde 98,7’si şehirlerde yaşarken, yüzde 1,3’ü ise oluşturulan kamplarda hayatlarını sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) raporları ise Türkiye’de 320 bin civarında da diğer ülkelerden göçmen yaşadığını aktarıyor.

ÖNCEKİNİ OKU

Enflasyonun yüzde 48’i aşmasıyla 19 yılın rekoru kırıldı

SONRAKİNİ OKU

Goldman Sachs’tan şubat ayı enflasyonu için korkutan tahmin