• 3 Aralık 2021

Beşiktaş Divan Kurulu’nda gerilim: Eski başkan salondan ayrıldı

Beşiktaş eski başkanı Fikret Orman, Divan Kurulu’nda konuştu. Orman’ın konuşmasının hemen ardından ayrılmasına kurul üyeleri tepki gösterdi.

Beşiktaş’ın eski başkanlarından Fikret Orman, siyah beyazlı ekibin 2021 yılı 3. Olağan Divan Kurulu toplantısında konuştu. Orman, konuşmasını gerçekleştirdiğini esnada gelen tepkiler üzerine üyelerden susmalarını ve sözünü bölmemelerini istedi. Konuşmasının hemen ardından kendisine cevap niteliğindeki açıklamaları beklemeden toplantıdan ayrıldı. Orman’ın tutumu üzerine üyelerden, “Yok öyle başkan! Kaçıp gitme. Oturup dinleyeceksin bizi” tepkisi geldi. Salondan ayrılırken yuhalanan Orman’ın çıkışı sırasında kısa süreli tartışmalar yaşandı.

Beşiktaş Kulübü 2021 yılı 3. Olağan Divan Kurulu Vodafone Park’ta gerçekleştiriliyor. Toplantıda ilk olarak Divan Kurulu İkinci Başkanı Fethi Hinginar üyeleri bilgilendiren kısa bir konuşma yaptı. Kurulda Başkan Ahmet Nur Çebi ve yöneticiler yer aldı. Eski başkan Fikret Orman ve bazı eski yöneticiler de toplantıya katıldı.

FİKRET ORMAN KONUŞURKEN GERİLİM YAŞANDI

Fikret Orman, görevi bıraktıktan 2 yıl sonra ilk kez gittiği Vodafone Park’ta yaptığı konuşmada mevcut yönetime yönelik açıklamalarda bulundu. Orman, konuşmasını gerçekleştirirken gelen tepkiler üzerine üyelerden susmalarını ve sözünü bölmemelerini istedi.

Fikret Orman konuşmasının ardından divan kurulu toplantısından ayrıldı. Orman salondan ayrılırken kendisine yönelik tepkiler devam etti.

Fikret Orman’ın kurulda tepkiye neden olan konuşmasından başlıklar şöyle:

‘NEDEN GELMEDİN’ DENDİ, PANDEMİ VARDI… 2 seneyi geçtik. Ben böyle konuşma yaparken heyecanlanmam ama zaman geçince heyecanlandım. Buraya gelmeden önce “hesap soracak” tarzı şeyler ve alakam olmayan röportajlar gördüm. Ben 40 seneye yakın, 38 senedir kongre, 18 senedir de divan kurulu üyesiyim. Yaptığım konuşmalarda Beşiktaşlıyız, divan kurulundayız bilincinde oldum. Beşiktaş’a yakışmayacak üsluba hiçbir divan kurulu üyesinin müsaade etmeyeceğini, benim de böyle bir niyette olmadığımı belirtmek isterim. “Neden bu zamana kadar gelmedin?” dendi. Pandemi vardı zaten. Benim bıraktığımdan bu yana ikinci divan toplantısı bu. Öncekine gelmeye niyetlenmiştim ama sezon başı olduğu için dedikodu çıkmasın diye katılmadım.

YÖNETİM KURULUNUN GÖREVİ CAMİAYI GERMEK DEĞİL: Benim itibarımla oynamanın kimseye yararı yoktur. Bunlar doğru şeyler değil. Ben senelerdir buraya gelirim. 40 seneye yakın buraya geliyorum, ilk defa bir başkan ayrıldıktan sonra Divan Kurulu toplantısına geldi. Bunların normalleşmesi lazım. Yönetim kurulunun da görevi camiayı germek değil toplayıcı olmaktır. Kimseyle kişisel bir mevzum yoktur. Bunlara ne gerek var? Akşam maçımız var, taraftarımızın çoğu bu konuşmalardan çok maçı bekliyor. ‘Muhalefet sosyal medyada bombardıman yapıyor’ deniliyor. Kim yapıyor bunu? Söyleyin bilelim. Ben bunlardan çok çektim ama bu yönetim kurulu çekmesin. Bunu yapanlar açıklansın da bilelim, önüne geçelim. Toplantılar yapılıyormuş… Kim bunlar? Birisi çıksın ‘Fikret Orman beni aradı, benimle konuştu’ desin. Kabadayılara telefon açtırtma… Kim açtırmış? Söyleyin bilelim.

BANKALAR BİRLİĞİ ANLAŞMASINI YAPARKEN 10 SENEYE ÇIKACAĞINI BİLİYORDUK: Raporun açıklanacağını duydum, çok sevindim. Bu statta ne emekler döktüm. Şu dedikoduları hak ettik mi biz? Yeni gelen yönetim önüne süre alabilmek için eskiyle alakalı konuşuyor. Başta anlayabilirsiniz ama 3 sene oldu. Beşiktaş’ın borcu… Biz Beşiktaş’ı aldığımızda ne yaptık? Yüzdürdük. Bu borcu kapatabilmek için ya sermaye koyacağız ya da malımızı satacağız. Ya da büyük bir kâr edeceğiz. Kâr için gideri kısmamız lazım. Bunu yapabilir miyiz? Taraftar transfer istiyor. Transfer yapılmasaydı taraftar hakaretler içerisinde tepki gösterecekti. Bu durumda ne yapıyoruz? Yüzdürüyoruz. Eski yönetimler de yüzdürdü, bu yönetim de yüzdürüyor. Bu yönetim kurulu bir şey mi yaptı şimdi? Döviz almış gitmiş. Bu borcun burada durmasının en büyük katkısı benim. Ben bütün borcu TL’ye çevirdim. O zaman bu işin başına şu andaki CEO’muzu koymuştuk. Bankalar Birliği anlaşmasını yaparken 5 senenin 10 seneye çıkacağını biliyorduk. Onların hepsinde emeklerimiz var.

AÇIKLANSIN, KİM ÖDEME YAPMIŞ? ‘Başkan menajerlere ödemeler yaptı’ denildi. 6 senede bir kişiye 100 lira ödeme yapmış mıyım? Açıklansın kime ödeme yapılmış. Hangi menajere ödeme yapmışım? 11 tane daire aldık Beşiktaş’a. Kötü mü yahu? Tapusuyla mal aldık. Sanki ben başka yere hizmet ettim, ben size, Beşiktaş’a hizmet ettim. Her şeyi Beşiktaş için yaptım. Bu işlerde Ahmet Nur Çebi’nin emeği var mıdır? Her zaman inkar ediyor ama vardır. Beraber yaptık. Ljajic ilk geldiği sene iyi oynadı, biz de transfer ettik. Sonradan da oynamadı. Futbolda bu var maalesef. Rakiplere bakın… Vida’ya para verildi deniliyor, Ghezzal’a ne verildi? Beni kötülemek Beşiktaş’a bir şey kazandırmaz. Gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık. Altyapıdan oyuncular çıkıyor, o tesisleri kim yeniledi? Kim yaptırdı? Eski başkanlarımızın adını verdik tesislere.

BUNDAN SONRA KONUŞAN OLURSA AYNI ŞEKİLDE CEVAP VERECEĞİM: Eski başkanları iyi bir yere koyacağız ki bizden sonrakiler de bize yapsın aynısını. Ben eski yöneticilerimize her zaman teşekkür ettim. Maça gelecekler, Avrupa’ya gidecekler… Her zaman bizimle olurlardı. Kim kiminle maça gitmiş bu inceleniyor. Ben hiç sorar mıydım böyle şeyleri. Kavgalar olmuş falan bunlar gelir geçer. Beşiktaş’a hizmet için devam ederiz… Söyleyecek, cevap verecek çok şey var ama germeyelim ortamı. Bunu tehdit olarak algılamayın ama bundan sonra ben ve arkadaşlarımın şahsiyetleriyle alakalı konuşan olursa aynı şekilde cevap vereceğim. Yönetim kuruluna 2-3 tane tavsiyede bulunacağım. Şu kıtlık enerjisinden çıkalım, bolluk enerjisinde olalım. İlk geldiğimizde biz de böyleydik. 50-60 bin forma satılıyordu 500 binlere çıkardık. ‘Yok’ diyerek olmaz, bu kulübü de etkiliyor, sponsorlukların da önünü kapatıyor. Olumlu bakalım her şeye. Bu akşam inşallah kazanırız. Bu akşamdan sonra fikstürümüz biraz daha rahatlıyor. Önümüzde yürüyecek çok yol var, sıralamaya, kayıplara takılmayalım. İyi olacağız.

Borç açıklandı

Divan Kurulu Toplantısı’nda, Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel, mali konularda üyeleri bilgilendirdi. 30 Ağustos 2021 itibarıyla toplam borcun 540 milyon 227 bin 16 lirasının kulüp derneğine ait olduğunu vurgulayan Tuncel, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ’nin borcunun ise 3 milyar 894 milyon 252 bin 732 lira olduğunu aktardı. Siyah-beyazlı kulübün, eylül ayındaki toplantıda toplam borcunun 4 milyar 382 milyon lira olduğu açıklanmıştı. 

ÖNCEKİNİ OKU

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na açtığı 17 davadan vazgeçti

SONRAKİNİ OKU

Anket: Çoğunluk, hükümetin ekonomik sorunları çözeceğine inanmıyor