• 16 Mayıs 2022

Aralıkta 67 gazeteci bin 334 yıla varan hapis istemiyle yargılandı

Gazeteciler Cemiyeti’nin raporuna göre, gazetecilerin aralık ayında 412 yıldan bin 334 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.

Gazeteciler Cemiyeti’nin desteğiyle yürütülen “Haberin Bedeli” projesi kapsamında hazırlanan aralık ayı raporu açıklandı. Gazetecilere dönük baskı ve engellemelerin sürdüğü görülen aralık ayında en az 67 gazeteci ve medya çalışanının hakim karşısına çıktığı bilgisi aktarıldı.

BİN 334 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

Raporda, bir aylık dönemde yargılanan 67 gazetecinin toplamda 412 yıl 1 aydan bin 334 yıl 1 aya kadar hapis ve ikisi ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere üç kez müebbet hapisle cezalandırılmasının talep edildiği kaydedildi. Görülen duruşmalardan 6’sı karara bağlandı. Karara bağlanan duruşmalarda 8 gazeteciye toplamda 14 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası verildi. Bir gazeteci hakkında verilen 9 aylık hapis cezası 4 bin 500 TL para cezasına çevrildi. Yargılanan gazetecilerin 25’i hakkında ise beraat kararı verildi.

ARALIKTA 11 MEDYA ÇALIŞANI GÖZALTINA ALINDI, YENİ DAVALAR AÇILDI

Raporda yer alan bilgilere göre; gazetecilere dönük baskılar sadece halihazırda süren yargılamalarla sınırlı kalmadı. Bir aylık dönemde en az 11 gazeteci ve medya çalışanı gözaltına alındı. 7 gazeteci hakkında yeni davaların açıldığı aralık ayında, 3 gazeteci hakkında da yeni soruşturma başlatıldı.

ÖNCEKİNİ OKU

Serinin en hızlısı: BMW iX6 M60 tasarımı sızdırıldı

SONRAKİNİ OKU

Dolarda kritik gün yarın: Piyasaların gözü enflasyon verisinde