• 28 Kasım 2021

ABD’li kurumdan Bitcoin raporu: Büyük risk teşkil ediyor

Bitcoin (BTC)’in satış noktalarından biri, geleneksel finansal sistemler üzerindeki merkeziyetsiz finansın kapsamıdır. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, ağın düşündüğümüz kadar merkeziyetsiz olmayabileceğini ortaya koyuyor.

Az sayıda cüzdan, çok miktarda BTC

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) tarafından yapılan derinlemesine bir araştırma, Bitcoin (BTC)’lerin büyük kısmının birkaç kişiye ait olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma ekibi, adreslerin aracılar ve bireyler arasında bölünmesini içeren ve girişimin zorluğuna rağmen ilginç sonuçlar veren bir metodoloji kullanıyor. Çalışma, dolaşımdaki tüm kripto para birimlerinin üçte biri olan 6.000.000’dan fazla BTC’nin kontrolünün 10.000 cüzdanda olduğunu ortaya koyuyor. Daha fazla araştırma yapan NBER, önde gelen 1.000 yatırımcının yaklaşık 3.000.000 BTC’ye sahip olduğunu, yukarı doğru çıkıldığında metriklerin daha da yoğunlaştığını keşfetti. Konuya ilişkin olarak araştırmacılar şu açıklamada bulunuyor:

En büyük adreslerin bazılarının aynı varlık tarafından kontrol edildiğini göz ardı edemeyiz, çünkü bu konsantrasyon ölçümü büyük olasılıkla yetersiz kalıyor. Sonuçlarımız, Bitcoin’in yıllar içinde aldığı büyük ilgiye rağmen, Bitcoin ekosistemine hala büyük madenciler, Bitcoin sahipleri veya borsalar gibi büyük ve konsantre oyuncuların hakim olduğunu gösteriyor.

Konsantrasyon eğilimi, madencilerin önde gelen %10’unun varlık üretiminin %90’ını oluşturduğu ve yalnızca bir kısmının %50’den sorumlu olduğu kripto para madencileri arasında da keşfedilebilir. Ağın görünüşte merkezi olmayan doğasına rağmen, NBER’in çalışması farklı bir resim çizmeye devam ediyor. Çalışmaya göre madencilerin yoğunlaşmasının dezavantajı, ağın %51 saldırısına açık olmasına neden olması olarak belirtiliyor. Bu tür bir saldırı, bir saldırgan Blockchain’in hash gücünün çoğunluk kontrolünü ele geçirdiğinde meydana gelebilir.

En büyük Bitcoin balinaları ve madenciler

Bitcoin’in en büyük sahiplerinin kim olduğunu söylemek zor olsa da, bazı varlıklar en büyük balinalar olarak sürüden ayrılıyor. Kuruluşlar için MicroStrategy, 6 milyar doların üzerinde bir değere sahip ve satın almalarda yavaşlama belirtisi göstermeyen tahmini 111.042 BTC’ye sahip en büyük varlık olarak gösteriliyor.

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun elinde onu en büyük balina yapacak olan 1 milyondan fazla BTC’ye sahip olduğu söyleniyor. Diğer kayda değer kişiler arasında Winklevoss kardeşler, Barry Silbert, Tim Draper, Michael Novogratz ve Bitmain’in sahibi Micree Zhan yer alıyor. Çin’in kripto para birimi çöküşünden önce, ülke Bitcoin’in hash oranının %50’sinden fazlasını oluşturuyordu, ancak gelgit dönüşüyle birlikte Amerika şimdi en yüksek Bitcoin madencileri konsantrasyonuna sahip bulunuyor. Kazakistan ve Rusya ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. 

ÖNCEKİNİ OKU

Alışveriş tutkunlarına Twitter’dan yeni özellik!

SONRAKİNİ OKU

Warhammer 40K turnuvasında ırkçılık skandalı!