• 26 Kasım 2020

17 yaşındaki çocuğun gözünden İspanya’da koronavirüs


Koronavirüs dünya genelinde hızla yayılırken, dünya genelinde 13 binin üzerinde kişi yaşamını yitirdi. Bilançonun ağırlaştığı ülkelerden biri de İspanya. İspanya’daki durumu 17 yaşındaki Keko Menendez Türkeri, AmorsNews için yazdı. 

Keko Menendez Türkeri’nin yazısını değiştirmeden yayınlıyoruz:

İspanya’da koronavirüs hayatımızı tamamen değiştirdi. Yaşadığım Madrid, en kötü durumda olan kentlerden biri. Hükümetin alarm durumuna geçmesinin üzerinden bir hafta geçti. Artık evden çıkan çok az insan var. İlk başta, haberlerde Çin’deki virüs hakkında konuştuklarında, hepimiz çok uzak bir şey olarak görüyorduk. Kimse böyle bir şeyin birinci dünyada olabileceğini düşünemiyordu, ancak İtalya’ya vardığında insanlar biraz korkmaya başladı. İlk günlerde kurallara uymadıkları için cesur olduklarını düşünen korkaklar vardı, ama artık onlardan bile kalmadı.

Yalnızca süpermarketler, eczaneler gibi temel ihtiyaçların karşılandığı yerler açık ve gerekli olmayan bir şey yapmak için dışarı çıkmak kesinlikle yasak. Evimizde babam yiyecek almak için dışarı çıkıyor. Hepimiz evde sıkılmamak için çaba harcıyoruz. Hepimizin önceliği 5 yaşında olan kız kardeşim. Bu günlerde delirmemesi bir mucize olacak!

Ben ise iki kez dışarı çıkabildim; birinde dedemin evine yemek götürürken, polis beni durdurup, sırt çantamın içindekileri göstermeye zorladı. İlk başta dışarı çıkmak için büyük bir arzum vardı, ama sokaktaki durum o kadar hüzün verici ki evde kalmayı önemsemiyorum artık.

Psikolojik olarak ise bence bu bizim için iyi bile olabilir. Aslında sadece böyle bir şey olduğunda, seni mutlu eden küçük anlara değer vermeye başlıyorsun. Günler geçtikçe herkes daha çok empati yapıyor; dedesi, arkadaşı ve komşusu daha çok düşünüyor.

Mesela, her akşam saat 8’de hep birlikte, tüm ülke, daha güçlü bir şekilde parasız sağlık sistemi, kahramanlarımız olan doktorları, sağlıkçıları alkışlamak için balkonlara çıkıyoruz. Onlar, bu günlerde hastanelerde kimin kurtaracağını seçmek zorunda kalıyorlar! Bunun nedeni ise, birkaç yıl önce sağlık hizmetlerinde yapılan kesintiler.

Herkesin büyük bir korkusu da ekonomi. Neredeyse tüm ulusal üretim dondurulmuş durumda ve pek çok insan işini kaybetmekten korkuyor. Birkaç yıl önce tarihimizdeki en kötü ekonomik krizlerden birini yaşadık ve kimse aynı şeyi bir daha yaşamak istemiyor. En azından bu anlamda hükümet sert önlemler aldı. Örneğin, talep eden tüm şirketlere, çalışanların işsizlik maaşını devlet karsılayacak.

Bütün bunlar toplumun virüse karşı bir savaş durumuna gelmesine neden oluyor ve en kötüsünün henüz gelmediğini, yaklaşmakta olduğunu bildiğimiz için, hepimiz birlikte dayanmaya çalışıyoruz. Bazıları da dayanışmayı şimdi öğreniyor.

Not: 17 yaşındayım ve Türkçe iyi yazamıyorum.

 

 


Keko Menendez Türkeri

Keko Menendez Türkeri

Öncekini oku

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs aşısı için tarih verdi

Sonrakini oku

Hukuk örgütleri: Siyasi mahpuslar kapsam dışı bırakılamaz