• 29 Haziran 2022

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo alırız? Rebound etkisi

Kilo vermek ve sağlıklı olmak uzun bir maratondur ve bu süreci sabırlı davranarak geçirmekte yarar var. Fakat fazla kilolardan kurtulmak isterken aceleci davranıp ileride daha kötü sonuçlarla karşılaşmak da olası. Yanlış diyetlerle zayıf ve fit bir vücuda ulaştıktan sonra hızlıca alacağınız kilolar size tekrar sağlıksız bir görüntü kazandırabilir. Bu nedenle kontrollü şekilde diyet yapmak size yeniden kilo almama şansı sağlayabilir. Peki neden zayıfladıktan sonra tekrar kilo alırız? İşte zayıflamada ‘Rebound’ etkisi..

Çok fazla bilinmeyen bir kelime olan ‘Rebound’ etkisi sizler zayıf bir vücuda ulaştıktan sonra neden hızlıca kilo aldığınızı açıklayan bir tabir.

Önerilerimizi uygulamadan önce bir sağlık uzmanına danışmayı unutmayın.

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo
alırız? Rebound etkisi - 2

Diyet dönemlerinde kendinizi sıkarak, vücudunuza stres yaşatarak, oldukça kısıtlayıcı diyetler yaparak verdiğiniz kiloları hızlıca gelir alırsınız.

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo
alırız? Rebound etkisi - 3

Çok sıkı diyet yapmak size kısa vadede harika sonuçlar verebilir; fakat psikolojinizi etkileyecek sertlikte diyet yapmanız, sizin uzun vadede tekrar kilolu bir vücuda sahip olmanıza neden olacak.

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo
alırız? Rebound etkisi - 4

Beslenmenizde kendinize yaptığınız acımasızca kısıtlamalar, diyeti bıraktığınızda sizde hem duygusal açlık hem de iştah kontrolü problemine yol açar.

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo
alırız? Rebound etkisi - 5

Yani içine girdiğiniz kısıtlayıcı diyet ve stresli dönemlerden sonra beslenme düzeninizi kontrol etmekte zorluk yaşarsınız.

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo
alırız? Rebound etkisi - 6

Diyet döneminizde canınızın çektiği yiyecekleri keskin bir tavırla yemeyi reddetmek ve kendinize hiç ödül vermediğiniz sert diyetler yapmak Rebound etkisini tetikler.

Sonunda hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra biraz gevşettiğiniz diyetinizle birlikte ardı arkası kesilmeyen yemek yeme atakları ve iştahınızda kontrolsüzlükler yaşarsınız.

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo
alırız? Rebound etkisi - 7

Bunun sebebi ise diyet döneminizde kendinize ödül vermemiş, canınızın çektiği yiyecekleri porsiyon kontrolü yaparak tüketmemiş ve sancılı bir süreç geçiriyor olmanız.

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo
alırız? Rebound etkisi - 8

Diyet döneminde mutlaka canınızın çektiği yiyecekler olacak.

Fakat bu gibi durumlarda direkt olarak yemeyi reddetmek yerine nefsinizi tatmin edecek kadar küçük bir porsiyonda canınızın çektiği yiyeceği tüketebilirsiniz.

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo
alırız? Rebound etkisi - 9

Bu size hem daha uzun ve sürdürülebilir bir diyet, hem sağlıklı bir ruh hali, hem de uzun vadede daha güzel bir vücut kazandıracak.

Zayıfladıktan sonra neden tekrar kilo
alırız? Rebound etkisi - 10

Sonuç olarak kilo vermenin sabır gerektirdiği ve aceleci olmamanın vücudunuz için daha yararlı olduğu bir gerçek.

Eğer fazla kilolarınızı hızlı bir şekilde verirseniz, çok daha fazlasını hızlı bir şekilde geri alırsınız. (NTV)

ÖNCEKİNİ OKU

WhatsApp mesajlar için yeni özellikleri duyurdu

SONRAKİNİ OKU

Dortmund Beşiktaş maçı CANLI ŞİFRESİZ İZLE | Dortmund – Beşiktaş maçı hangi kanalda canlı yayınlanacak? Beşiktaş maçını canlı veren kanallar…

One Comment

  • 1scapegoat

Comments are closed.