• 27 Mayıs 2022

Yılın ilk verileri açıklandı: Dış ticarette açık 10 milyar doları geçti

İhracat ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 artışla 17,6 milyar dolar oldu. İthalat 28 milyar olarak gerçekleşirken, dış ticaret açığı 10,4 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ocak ayına ilişkin dış ticaret verilerini paylaştı. Bakan Muş “İhracatımız ocakta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar oldu. Bu rakam tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamı” dedi. Muş, ihracatta rekor görüldüğünü söylese de, ithalat ocak ayında 28 milyar dolar olarak kaydedilirken, dış ticaret açığı ise ocakta 10,4 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 oranında artarak 17 milyar 593 milyon dolar oldu. İthalat ise aynı döneme göre yüzde 55,2 artışla 28 milyar 32 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu sonuçlara göre ithalatın ihracatı karşılama oranı bir önceki yıl ocak ayında yüzde 83 düzeyindeyken, 2022’nin ilk ayında yüzde 62,8’e geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 20,3 puan geriledi.

Aylık bazda dış ticaret açığı da 10 milyar 439 milyon dolar düzeyinde oluştu. İthalat artışında doğalgaz ithalatının etkili olduğu belirtildi.

Bu arada Mehmet Muş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak Ukrayna ziyaretinde, Türkiye ile Ukrayna arasında yeni nesil serbest ticaret anlaşması imzalanacağını açıkladı.

Ocak ayı dış ticaret verileri Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin katıldığı basın toplantısıyla açıklandı. Ticaret Bakanlığı bülteni verilerine göre, yüksek dış ticaret açığı hammadde ithalatındaki yükselişten kaynaklandı. Ocak ayında bir önceki yıl aynı aya göre yüzde hammadde ithalatı yüzde 70,7 artarak, 23 milyar 519 milyon dolar düzeyinde oluştu. İthalatın yüzde 84’ü hammadde ithalatından oluştu. Yatırım ve sermaye malları ithalatı yüzde 10,2 oranında arttı. Tüketim malları ithalatı ise yüzde 1,7 oranında düştü. Aynı grupta ihracata bakıldığında, hammadde ihracatı Ocak 2022’de yüzde 22,3 artarken, tüketim malları ihracatı yüzde 9,2; yatırım malları ihracatı yüzde 18,9 oranında arttı.

Bölgesel olarak bakıldığında, ana ihracat pazarı AB ülkelerine ihracat ocak ayında yüzde 13,7 oranında artarak 7 milyar 325 milyon dolar, diğer Avrupa ülkelerine yüzde 18,6 oranında artarak 2 milyar 232 milyon dolar oldu. Yakın ve Ortadoğu ülkelerine yüzde 7,4 artışla 2 milyar 994 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

En fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya, ABD, İtalya, İngiltere ve Irak olarak sıralandı. İthalatta ise ilk 5 ülke, Rusya, ABD, Çin, Almanya ve İtalya oldu. Rusya’dan ithalat ocak ayında yüzde 149,8 oranında artarak 4 milyar 564 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. ABD’den ithalat ise yüzde 328,6 oranında artışla 3 milyar 109 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Küresel siyasi krizler, emtia fiyatları, taşıma maliyetleri ve enerjideki yükselişlere dikkat çekerek bunları risk unsuru olarak sıraladı. Gülle, özellikle enerjideki sıkıntının kritik olduğunu ve Türkiye’deki elektrik kısıntılarının sona ermesi konusunda beklentilerini vurguladı.

Gülle, 23 sektörün ocak ayında dönemsel olarak ihracat artışı gerçekleştirdiğini, 153 ülkeye ihracatın arttığını kaydetti. Gülle, ilk üç sektörü 2.2 milyar dolarla otomotiv, 2.1 milyar dolarla kimyevi maddeler ve 1.6 milyar dolar ile demir-çelik sektörü olarak sıraladı. Gülle, ocak ayında 1516 firmanın ilk kez olmak üzere 42 bin 419 ihracat yaptığını kaydetti.

ÖNCEKİNİ OKU

Edirne’de çok sayıda göçmen donarak can verdi

SONRAKİNİ OKU

İtirafçı Kasım Güler: IŞİD Türkiye’de altı kente silah gömdü