• 16 Mayıs 2022

Yılın en büyük kripto hırsızlığı gerçekleşti: Milyonlarca dolar kripto çalındı

Milyonlarca kişinin yatırım aracı olarak kullandığı kripto piyasasında bir hırsızlık olayı daha yaşandı! Qubit Finance’den milyonlar çalındı!

Son yıllarda fazlasıyla popülerleşen ve Türkiye’de de milyonlarca insan tarafından yatırımlara söz konusu olan kripto para piyasasında gündemi sarsacak bir hadise yaşandı. Sayısız kripto para ve tokenin yer aldığı borsaların sayısı da kriptoya sayısına paralel olarak artarken, yaşanan dolandırılma ve hırsızlık olayları da yaygınlaşmaya başladı. Ülkemizde birkaç borsanın kullanıcıları dolandırması kullanıcıları kendini kanıtlamış borsalara iteklerken, ortaya çıkan bilgiler Binance Smart Chain (BSC) kullanılarak bir DeFi protokolünden milyonların çalındığı yönünde oldu.

Binance Smart Chain blok zincirinde çalışan Qubit isimli DeFi platformunda yaşanan hırsızlık vakası, yılın şu ana kadarki en büyük haclkerlık olayı olarak tarihe geçti. Korsan, DeFi platformunun açıklarını fark edip büyük miktarda kripto parayı kendi hesabına geçirdi.

Qubit Finance’den 80 milyon dolarlık kripto para çalındı

Bir DeFi protokolü olan Qubit Finance’den yaklaşık 80 milyon dolar kripto varlığı çalan hacker, sistemde yer alan bir açıktan faydalandı. X-Bridge isimli Ethereum-BSC köprüsü üzerinden gerçekleştirilen işlemi blok zincir güvenlik firması CertiK’in yaptığı açıklamada saldırganın Ethereum’a yatırım yapmamasına rağmen bunları BSC üzerinden çektiği notu paylaşıldı.

Saldırgan yaklaşık 185 milyon dolar değerindeki 77 bin 162 qXETH’i (185 milyon dolar) teminat olarak kullandı. Borsaya Köprülenmiş Ethereum’u temsil eden qXETH’yi mint’lemek için QBridge’in akıllı sözleşmesine para yatırıyormuş gibi yapıp yatırmayan saldırgan, toplamda 80 milyon dolarlık kripto parayı (209.809 BNB) çekerek ortadan kayboldu. Sonrasında saldırgana ulaşan Qubit Finance, çalınan varlıkların iadesi karşılığında hackera açığı bulduğundan ötürü 250.000 dolar ödül vermeye hazır olduklarını belirtti.

Bu tarz saldırıların defalarca kez gerçekleştiği ve DeFi protokolleri arasındaki en büyük 7. saldırının bu saldırı olduğunu belirten CertiK, platformları da uyardu. Ayrıca Qubit, ikinci bir duyuruya kadar platformdan para yatırma, para çekme ve transfer ile ilgili tüm işlemlerin devre dışı bırakıldığını açıkladı. Qubit’in kendi token’i ise 24 saat içinde yüzde 30 değer kaybetti.

ÖNCEKİNİ OKU

Messenger’a yıllardır beklenen özellik geliyor!

SONRAKİNİ OKU

Şubat ayında Netflix’e gelecek dizi ve filmler açıklandı!