• 27 Mayıs 2022

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı: Ekonomi eğitimi yok, tezi AK Parti üzerine

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre ‘görevden af’ talebi kabul edilen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ‘görevden alındı’. Atama kararına göre Elvan’ın yerine yardımcısı Nureddin Nebati atandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Meclis Grubu toplantısında söylediği “Faizi savunanla beraber olmam, olamam” sözlerinin ardından gözlerin çevrildiği Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan sessizliğini korumuş, ancak Nureddin Nebati TL’deki rekor değer kaybına neden olan faiz indirimlerini savunmuştu. 

Nebati Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Türkiye Ekonomi Politiğini tüm ezber ve önkabullerimizi bir yana bırakarak, bilimsel veriler ışığında netleştirelim ve bilgi karmaşasını ortadan kaldıralım. Türkiye ekonomisini sadece döviz kurunu baz alan dar bakış açısı yerine büyük bir pencereden değerlendirmemiz gerekiyor” demiş ve eklemişti: Düşük faiz politikamız sonucu TL’ye yapılan manipülatif ataklar ekonomimize ciddi zararlar veremez. Bu sefer bu politikamızı uygulamakta kararlıyız…

NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

Hazine ve Maliye Bakanı olarak atadığı Nureddin Nebati, Elvan’dan önce ‘görevden af talebi’ kabul edilen Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a yakınlığıyla biliniyor. Nebati, Lütfi Elvan’ın yardımcısı olduğu dönemde Berat Albayrak’la bir restoranda yaptığı görüşmenin fotoğrafı günlerce konuşulmuştu.

Öte yandan, Nureddin Nebati’nin ‘ekonomi’ üzerine hiçbir tahsil görmemiş olması dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi sitesinde Nebati’nin eğitimiyle ilgili şu bilgiler yer alıyor:

“Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı Üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.”

3 DÖNEM MİLLETVEKİLLİĞİ

Nureddin Nebati, AKP 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AKP Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca, AKP’den 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

DOKTORA TEZİ AK PARTİ ÜZERİNE

AKP’den ilk olarak 2011-2015 dönemini kapsayan 24. dönemde milletvekili seçilen Nebati’nin, 2014 yılında doktora tezi olarak “AK Parti teşkilatlarının demokratik değerlere bakışı üzerine karşılaştırmalı bir analiz: Milli görüşten muhafazakâr demokrasiye” konusunu ele alması dikkat çekti.

Nebati, tekstil işiyle uğraştı, akaryakıt istasyonu işletmeciliği yaptı. MÜSİAD Genel Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. Hala MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti üyesi olan Nebati’nin, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, TÜGVA, Önder, Utesav üyelikleri bulunuyor. (Duvar)

ÖNCEKİNİ OKU

HDP: Hükümet istifa etmeli, erken seçime gidilmelidir

SONRAKİNİ OKU

Pfizer: Yıllarca Covid aşısı yaptırmak gerekecek