• 14 Mayıs 2021

Urfa Barosu: 2018-2019 tarihleri arasında 1292 çocuk cinsel istismara maruz kalmıştır


Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Barosu, 2019 yılı Çocuk İstismar Raporu’nu yayımladı. Bu rapora göre, en çok cinsel istismara maruz kalan çocuk grubu 12 yaş altındakiler. 2018-2019 yılları arasında 1292 kayıtlı çocuk istismarı vakası söz konusuyken, toplamda 702 cinsel istismar sanığı kayıt altına alınmış.

Yayımladıkları raporda erken evlilikler, erken gebelikler, eğitimden mahrum kalma, cinsel istismar gibi istismarın her yönüne değinen Şanlıurfa Barosu, özellikle risk altında olan grubun Suriye, Afganistan gibi ülkelerden gelmiş olan sığınmacı ailelerin çocukları, üvey anne ya da babaya sahip olan çocuklar, engelliler, eğitim ve gelir düzeyi düşük ailelerin çocukları olduğunu belirtti. Türkiye’nin de imzacı taraf devlet olduğu Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye değinen Baro, yaklaşık 197 ülke tarafından imzalanmış ve 2 Eylül 2010’da devletlerin iç hukukunda yasalar üstü bir statüde olması gerektiği “Çocuğun yüksek menfaatinin yegane ve temel gözetilmesi gereken” bir kavram olduğunu söyledi.

Yaşanan istismarlara karşı hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na hem de Sivil Toplum Kuruluşlarına çağrıda bulunan Şanlıurfa Barosu yaptığı açıklamada, “Yaşanan çocuk istismar ve ihmallerinin tekrar yaşanmaması için, yaşanan ihmal ve istismar vakalarının idari ve adli organlar nezdinde titizlikle takibi gerekmektedir. İdari ve adli organlara yansıyan tüm toplumu ve geleceğimizi ilgilendiren çocukların istismarıyla ilgili vakalarda tüm kamu kurum kuruluş ve STK’larla görev paylaşımı yapılmalıdır. Devlet organlarının yardıma ihtiyaç duyduğu noktada tüm kamu kurum kuruluş ve STK’lara ve devletin diğer organlarına düşen sorumluluklar hassasiyetle yerine getirilmelidir.” diyerek çağrıda bulundu.

Açıklamanın sonunda çocuğa karşı istismarın her türlüsünü lanetlediğini belirten Şanlıurfa Barosu, “Tüm devlet organlarını, meslektaşlarımızı, STK’ları, ilgili kurum ve kuruluşları ve tüm aileleri bu gibi acı ve ülkemizin hukuki, ahlaki ve toplumsal düzenine kasteden olayların karşısında olmayı, bu konuda topluma bilinç kazandırma konusunda vakit kaybetmeden iş birliğine davet ediyoruz.” diyerek bu konuya karşı herkesin bir tavır takınması gerektiğini belirtti.


amors

amors

Öncekini oku

Deniz Yücel için 15 yıla kadar hapis talebi

Sonrakini oku

Suriye, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan karar tasarısını kabul etti