• 16 Mayıs 2022

Türkiye’de altın fiyatları tarihi seviyelere çıktı

Gram altın bu sabah 877 TL’ye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. USD/TRY kurunun 15,28’e çıkmasıyla yurt içinde altın fiyatları da rekor tazeledi. Çeyrek altın 1.434 TL, cumhuriyet altını 5.726 TL ile rekor seviyeden satıldı.

Dün FOMC toplantısında enflasyon vurgusu yapan Fed, varlık alımlarındaki azaltım miktarını 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkardı. Böylelikle Mart ayında varlık azaltımlarını tamamlamayı hedeflerken 2022’de de 3 faiz artışı öngördü. Karar öncesi gerileyen ons altın, kararın ardından yükselişe geçti. Fiyat bugün 1.785 dolardan işlem görüyor. Fakat yurt içindeki altın fiyatlarına onstaki sınırlı değişiklikten ziyade dolar kurundaki hızlı yükselişler etki ediyor. Dolar kurunun bu hafta %9’a yakın yükselmesiyle altın fiyatları da bu hafta aynı oranda artış gösterdi.

Bugün yapılacak PPK toplantısında Merkez Bankasının faiz indirimine devam etmesi bekleniyor, fakat 100 bp beklenti üzerindeki bir oranın TL’yi daha da baskılaması beklenirken en iyi senaryo olarak faiz indiriminin pas geçilmesi görülüyor. Hem yurt içinde enflasyonun yüksek olması hem de Fed başta olmak üzere merkez bankalarının sıkı para politikasına geçmesi nedeniyle faiz indirimi yapılmasının TL’yi savunmasız bırakacağını belirten yatırım kuruluşları enflasyon ve faiz makasının artmasının kuru da tetikleyeceği görüşündeler. 

ÖNCEKİNİ OKU

Asansörde tecavüz girişiminde bulunan saldırganın ifadesi ortaya çıktı: ‘Şeytana uydum’

SONRAKİNİ OKU

Eski Bakan: Millet madem dolar almak istiyor, o zaman Türk doları basalım