• 29 Ocak 2022

Türkiye için son bir şans: Avrupa Konseyi, Kavala konusunda 19 Ocak’a kadar süre verdi

Avrupa Konseyi, Osman Kavala hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına uymadığı gerekçesiyle Türkiye’ye karşı “ihlal prosedürü” başlatacağı yönünde bir ara karar aldı.

Resmi olarak 3 Aralık Cuıma günü açıklanacak karar Avrupa Konseyi’nin icra organı olan Bakanlar Komitesi tarafından bugün Strasbourg’da yapılan oylamada alındı. Avrupa Konseyi üyesi 47 devletin daimî temsilcilerinin çoğunluğu ihlal prosedürü lehinde oy kullandı. İhlal prosedürü için 47 ülkeden en az 32’sinin onayı gerekiyordu.

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın aktardığına göre, Ankara’ya AİHM’nin Kavala kararını nasıl uygulayacağını belirtmesi için 19 Ocak’a kadar süre verildi. Bu süre ilk etapta 12 Ocak olarak belirlenmişti.

KAVALA’NIN TAHLİYE SÜRECİ BAŞLARSA İHLAL PROSEDÜRÜNDEN VAZGEÇİLECEK

Bakanlar Komitesi, Türkiye’de bir sonraki Kavala duruşmasının 17 Ocak olması nedeniyle bu süreyi bir hafta erteledi ve 19 Ocak olarak belirledi. Avrupa Konseyi ve diplomatik kaynaklar bu durumu “Ankara’ya son bir şans daha tanındı” şeklinde değerlendiriyor.

Bakanlar Komitesi Kavala konusunu 2 Şubat’taki toplantıda yeniden ele alacak. Bu toplantıya kadar Kavala’nın AİHM kararı uyarınca tahliye edilmesi halinde ihlal prosedüründen vazgeçilmesi gündemde. Böyle bir durumda Kavala dosyası Bakanlar Komitesi önünde işlem görmeye devam edecek. Aksi halde Bakanlar Komitesi aynı gün ikinci bir karar daha alarak ihlal prosedürü için AİHM’ye resmen başvurulacağını ilan edecek.

ÖNCEKİNİ OKU

Haluk Levent’ten Bakan Koca’ya SMA tepkisi

SONRAKİNİ OKU

Muharrem İnce açıkladı: Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül mü?