• 30 Kasım 2021

Piyasalarda kara salı: Dolar 13,45 lirayı geçti, euro 15’i gördü

Dolar/TL günlük yüzde 12 yükselişle 13,45 TL ile rekor tazeledi. Euro/TL 15 seviyesinin üzerini gördü. TL, gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi ve ekonomik kurtuluş savaşı verdiklerini söylemesinin ardından TL’de sert değer kaybı devam ediyor.

Erdoğan düşük faizlere ilişkin, “Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz” derken, süreci “ekonomik kurtuluş savaşı” olarak niteledi. Erdoğan faizlerin düşük tutulmasını memnuniyet verici olarak niteleyerek, TL’deki değer kaybı nedeniyle meydana gelen fiyat artışlarının yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini ifade etti.

Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili açıklamaları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın göreve yeniden aday gösterilmesi sonrasında 13,45 TL’yi geçerek rekor tazeledi. Euro/TL ise 15 seviyesinin üzerine çıktı.

Türk Lirası, bugün yüzde 12’yi geçen değer kaybıyla gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi olurken ikinci sırada yüzde 0,72 düşüşle Tayland Bahtı yer aldı. Türk Lirası’ndaki değer kaybı eylül ayından bu yana yüzde 50’nin üzerinde oldu.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CSD) 475 baz puandan işlem görürken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 21,34 seviyesinde.

Doların en fazla işlem gördüğü para birimlerine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Biden’ın Powell kararı sonrasında 1.185’e ulaşarak Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyede bulunuyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise yüzde 1,62 seviyesine kadar tırmandı.

Döviz kurlarında tarihi zirvelerin görülmesinin ardından altın fiyatlarında da yeni rekorlar geldi. Gram altın 729 seviyesine çıkarak tarihi rekorunu yineledi.

FAİZ İNDİRİMLERİYLE TL ERİYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 20’ye yakın seyreden yüksek enflasyona ve TL’de art arda gelen sert değer kayıplarına rağmen faiz indirimlerine geçen hafta 100 baz puan ile devam ederken, gelecek ay bir faiz indirimi daha yapabileceğine işaret etti.

Eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB’nin indirimlere devam edeceğinin sinyalini de vermesi TL’deki değer kaybının ana nedeni konumunda.

ÖNCEKİNİ OKU

Esnaf doların yükselişini sahte dolar yakarak protesto etti: Esnaf öldü, hükümet nerede?

SONRAKİNİ OKU

MHP’lilerden HDP’li Gülüm’ün katılacağı paneli basma tehdidi!