• 23 Mayıs 2022

Tesla, 54.000 aracı geri çağırdı: İşte nedeni!

Tesla, Full Self-Driving özelliğiyle ilgili ortaya çıkan şikayetlerden ötürü 54.000 aracını geri çağırdı. İşte detaylar…

Tesla, belirli koşullarda araçların kavşaklarda durmadan yavaşça ilerlemesini sağlayan Full Self-Driving yazılımlı araçları geri çağırdı. Bu bağlamda 54.000 araç geri çağrılmış oldu. Bu durum, bir eleştirinin sonucunda geldi.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Salı günü kamuya duyurulan geri çağırmayı teyit eden Tesla‘ya bir mektupta durumun ciddiyetini açıkladı. Bu bağlamda, “Dur işaretinde durmamak kaza riskini artırabilir.” dedi.

Full Self-Driving hakkında şikayet geldi

Full Self-Driving adlı özelliğin kaldırılması 2016 ile 2022 arası üretilmiş Tesla model araçları kapsıyor. Bu noktada S,X,3 ve Y modelleri durumdan etkilendi. Full Self-Driving, Tesla’nın daha yaygın olarak kullandığı Autopilot sürücü yardım sisteminin daha gelişmiş hali olarak karşımıza çıktı. İsimlerine rağmen, hiçbir sistem insan eli değmeden bir arabayı çalıştıramıyor.

Tesla, müşterilerin Full Self-Driving yazılımını satın almalarına izin verse de yazılım hala test aşamasında. Buna ek olarak maliyeti de 12.000 dolar olarak biliniyor. Şirket, şu anlık yalnızca belirli bir müşteri grubunun onu etkinleştirmesine olanak tanıyor.

Kasım ayında Tesla, bir fren sorununu çözmek için yazılımı yaklaşık 12.000 arabada değiştirdi. Hareketi belgelemek için de resmi bir geri çağırma başvurusunda bulundu. Otomobil üreticisi ayrıca, güvenliği etkileyebilecek iki ayrı mekanik arıza nedeniyle Aralık ayında 458.000 aracı geri çağırdı.

Aralık ayında güvenlik kurumu, Tesla araçları hareket halindeyken ön yolcuların ya da sürücülerin ön panel ekranında video oyunları oynamasına olanak tanıyan bir özellik hakkında soruşturma başlattı. Bir gün sonra şirket, özelliği devre dışı bırakmayı kabul etti.

Belgelere göre Tesla, güvenlik ajansına Full Self-Driving yazılımıyla donatılmış araçların yalpalanmalarından kaynaklanan herhangi bir kazadan haberdar olmadığını söyledi.

ÖNCEKİNİ OKU

iPhone kullanıcıları müjde: YouTube Premium’a beklenen özellik geldi!

SONRAKİNİ OKU

Galatasaray’da eski başkan Adnan Polat’tan Burak Elmas, Fatih Terim ve seçim açıklaması