• 29 Haziran 2022

TBMM’de Soylu konuştu! Protesto, kavga, sataşma…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak Cizre’de eski AK Parti İlçe başkanının kardeşi Tahir Güven’in öldürülmesiyle ilgili TBMM’de açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, “Pusu kuran Mehmet Miraç Dinç’i, bu sabah HDP’li milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın evinde yakaladık. Hesabını vereceksiniz bunun” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Bu ülkede Kürt düşmanlığı yoktur. Bu ülkede kimin paravanı olarak bildiğimiz bir PKK düşmanlığı vardır. Kürtler, Aleviler bu ülkenin asli unsurlardır. İstismarı gazi Meclis altında kabul etmeyeceğiz” dedi.

Soylu’nun konuşması sırasında HDP’li vekiller pankart açtı.

Süleyman Soylu’nun konuşmalarından satır başları şöyle:

-“Türkiye dört bir yanda terörle mücadele ediyor, bir tek cümle sarf etmediniz.

-Bu ülkede evlatlarımız bizim için şehit gazi oldu. Bir tekinsiz onlara rahmetle şükranla başladınız mı. Bunu yapmayan elbette Kürdistan’ın özgürlüğüne ses çıkarmayacaktır.

-Vallahi billahi size devlete iftira ettirmem.

-Şırnak Cizre’de bir katliam yaşandı. Pusu kuran Mehmet Miraç Dinç’i, HDP’li Hüseyin Kaçmaz’ın evinde yakaladık. Hesabını vereceksiniz bunun.

-50 milyarlık kenevirin PKK’ya gitmesini bizim aslanlarımız engelledi, bağırmanız bundandır.

-İstismarlarınızı, bu Gazi Meclis çatısı altında yapmanıza müsaade etmeyeceğiz.

-Kürtler sizden nefret ediyor.

-Patlasanız da çatlasanız da mahallelerde metruk bina bırakmayacağız.

-İzin genel başkanınız benim arkadaşlarıma iftira etti. ‘108 bylockcu vekil var’ dedi. Milletvekillerini açıklamayan namerttir.

-Türkiye’deki terörist sayısı 160’ın altına düştü. Diyarbakır analarının ahı sizi bitirecek.

-CHP, Tezkereye hayır dediniz, bunu bir bedel olarak taşıyacaksınız.

-Uyuşturucuyla mücadelede kimseye teslim olmadık. Artık uluslararası birçok operasyonu gerçekleştiren ve yüzünün akıyla çıkan bir Türkiye var.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarının ardından oturuma ara verildi.

Meclis’te kavga çıktı

TBMM Genel Kurulu’nda ara sonrası söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel’in ‘şehitleri alkışlatıyormuş gibi kendini alkışlatma çakallığına kapılmayın’ ifadelerinin üzerine AK Partili Alpay Özalan, Özgür Özel’in üzerine yürüdü. Meclis başkanvekili Sadi Süreyya Bilgiç, Özel’den sözünü geri almasını istedi.

Özel, sözünü geri almayınca oturuma ara verilirken CHP’li ve AK Partililer arasında kavga yaşandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanlığı’nın 2022 bütçesinin görüşülmesi esnasında Bakan Soylu’ya yönelik, “Şizoid bir sanrıya kapılmış klinik bir vaka var karşımızda. Kahraman Mehmetçik’i ayakta alkışlar mısın’ deyip kendi ayakta alkışlanıyormuş çakallığını yapana alet olmayın” ifadelerini kullanması yeni kavganın fitilini ateşledi.

 YUMRUKLAR HAVADA UÇUŞTU

Bu sözlerin ardından Bakan Soylu da locadan çıkarak Özgür Özel’in üzerine yürüdü. O sırada kürsüye yaklaşan AK Partili Alpay Özalan, Özel’in hamle yaptı. Etrafı sarılan Özalan, o esnada CHP’li bir isme yumruk attı. Daha sonra Özel’in korumaya çalışan CHP’li vekillerle AK Partili vekiller arasında yumruklaşmalarda yaşandı.

 SABAH DA KAVGA ÇIKMIŞTI

Sabah saatlerindeki oturumda ise CHP’li Erkan Aydın, kürsüde fotoğrafını göstererek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik “Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağına bindin” dedi.

 BAKAN SOYLU “SAHTEKAR” DİYEREK TEPKİ GÖSTERDİ

Aydın’ın sözlerinin ardından Bakan Soylu’nun “Sahtekar” demesi üzerine gerginlik arttı. Bunun üzerine Erkan Aydın “Aynen iade ediyorum” karşılığını verdi.

 TARTIŞMA YUMRUKLU KAVGAYA DÖNÜŞTÜ

Daha sonra CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Süleyman Soylu arasında sözlü sataşma yaşandı. Tansiyon yükselten tartışma yumruklu kavgaya dönüştü.

‘Şahsıma hakaret eden Özgür Özel’i mahkemeye vereceğim’

Tekrar kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Şahsıma hakaret eden Özgür Özel’i mahkemeye vereceğim” açıklamasını yaptı.Bakan Soylu kürsüden ayrılırken “Recep Tayyip Erdoğan mı, Devlet Bahçeli mi? Size bir şey söyleyeyim. Geliyor gelmekte olan” ifadesini kullandı.

ÖNCEKİNİ OKU

RTÜK, ‘Konuşanlar’ hakkında inceleme başlattı

SONRAKİNİ OKU

Barcelona’dan Şampiyonlar Ligi’ne ‘fark’lı veda