• 3 Aralık 2021

Tarihte ilk: Kanada’da bir kadına ‘iklim değişikliği’ teşhisi konuldu

Kanada‘da rahatsızlanmasının ardından hastaneye kaldırılan bir kadına dünyada ilk kez “iklim değişikliği” tanısı konuldu.

Sıcak hava dalgaları, yangınlar, artan vektörel hastalıklar ve kuraklık gibi iklim değişikliğinin etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiği Kanada‘da hastaneye kaldırılan bir kadına “iklim değişikliği” tanısı konuldu.

Bu olayla birlikte ilk kez hastaneye kaldırılan bir kişiye doğrudan “iklim değişikliği” tanısı konulmuş oldu.

Kanada’daki British Columbia hastanesinde görev yapan doktorlar, hastaneye gelen 70 yaşındaki kadının durumundan sıcak dalgalarının ve kötü hava kalitesinin birinci derecede etkili olduğu değerlendirmesinde bulundu.

‘Savunmasız’ insanlar iklim değişikliğinden daha çok etkileniyor

Teşhisi koyan Dr. Kyle Merritt, ilk kez iklim değişikliğini bir hastalığın nedeni olarak yazdığını söyledi. Glacier Media’ya konuşan doktor, “Altta yatan nedene bakmıyorsak ve sadece semptomları tedavi ediyorsak, giderek daha da geride kalacağız” ifadelerini kullandı.

Halihazırda astımı, diyabeti ve bazı kalp yetmezliği problemleri olan kadın, kliması olmayan bir karavanda yaşıyor. Acil servis doktoru, “Tüm sağlık sorunları daha da kötüleşti. Susuz kalmamak için gerçekten mücadele ediyor” dedi.

Dr. Merritt, “Acil servisteyiz, en ayrıcalıklısından en savunmasızına, beşikten mezara kadar herkese bakıyor, görüyoruz. İnsanların, özellikle de toplumumuzdaki en savunmasız insanların iklim değişikliğinden daha çok etkilendiğini görmek zor sinir bozucu” dedi.

Kanada’da son yıllarda, özellikle yaz aylarında kavurucu sıcaklıklar ülke genelinde orman yangınlarını şiddetlendirmiş ve hava kalitesinin temmuz ve ağustos aylarında ‘kabul edilebilir’ seviyelerden 43 kat daha kötü olmasına neden olmuştu.

Kaynak: The Week, Yeşil Gazete

ÖNCEKİNİ OKU

Cezayir-Burkina Faso maçında “büyü” iddiası

SONRAKİNİ OKU

Gençlik araştırması: Gelecek kaygısı ön planda, dindar gençler bile tarikatlara güvenmiyor