• 21 Mayıs 2022

Tacize karşı açıklama yapan avukatlar için ‘inceleme’ başlatılarak, savunmaları istendi

Batman Barosu’nda kadın avukatın kısa etekli fotoğrafının paylaşılarak, iletişim gruplarında paylaşıldığı iddiası üzerine basın açıklaması yapan kadın avukatlar hakkında baro tarafından “inceleme” başlatıldı. Yazılı savunması istenen avukatlardan Dorşin Şıkgenç, Avukatlık Disiplin Hukuku’nda inceleme diye bir usulün olmadığını ifade etti. Şıkgenç, olayın Batman Barosuna taşındıktan sonra değiştirildiğini ileri sürerek, “Beyanlar sonraki yönlendirmelerle değiştirildi” dedi. 

Batman Barosuna kayıtlı kadın avukatlar, 29 Kasım’da 2019 tarihinde meslektaşlarının taciz edildiğine dair gelen iddia üzerine 6 Aralık 2019 tarihinde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması öncesi kadın avukatlar, Batman Barosu Başkanı ile görüşecek, kendilerine ulaşan bilgileri paylaşarak, olayın aydınlatılmasını istedi.

Görüşmenin ardından Batman Barosu, yaptığı açıklamada, iddialara ilişkin soruşturma açıldığı ve her hangi bir bilgi ve görgü ulaşılmadığı üzerine soruşturmanın sonlandırıldığını açıkladı.

Soruşturmanın sonlandırılmasının ardından üç avukat tarafından  Batman Barosu’na yapılan başvuruda, basın açıklamasına katılan kadın avukatların şikayette bulunuldu.

Şikayetlere ilişkin Batman Barosu Yönetim Kurulu tarafından basın açıklamasına katılan kadın avukatlar hakkında inceleme yapılması kararı alındı. Bu kapsamda 6 Mart 2020 tarihinde basın açıklamasına katılan avukatlara posta yolu ile ulaştırılan tebligatta, savunmaları istendi.

SMS İLE BİLGİ VE GÖRGÜ İSTENİLDİ

Konunun sosyal medyada tekrardan gündem olması ile birlikte Batman Barosu ikinci bir açıklama yaparak, “Yapılan soruşturmada konu ile ilgisi bilgisi olduğu düşünülen meslektaşların bilgi ve görüşüne başvurulmuş, bu bilgi ve görgüler ışığında ortada ne mağdur, ne bir fail ne de isnat edilen  fiile ilişkin çok az dahi olsa emare elde edilememesi üzerine, bunun ile de yetinilmemiş, konu ile ilgili olarak Batman Barosu üyesi tüm meslektaşlara ellerindeki bilgi ve görgülerin bulunması halinde Baro’ya müracaatları için SMS yoluyla çağrıda bulunulmuştur. Ancak bu konuda da Baromuza meslektaşlar tarafından ulaştırılan tek bir bilgi ve görgü olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, her hangi bir bilgi ve görgünün Baroya ulaştırılmaması üzerine soruşturmanın sonlandırıldığı belirtildi.

“Basın Açıklaması Yapmış Kadınlar Hakkında Soruşturma Açıldı”

şeklindeki paylaşımların gerçeği yansıtmadığını  açıklamasında yer veren Baro, “Konu ile ilgili Batman Barosu Yönetim Kurulunun almış olduğu inceleme kararını sosyal medyada disiplin soruşturması olarak lanse etmenin iyi niyet ile bağdaşmadığını belirtmek isteriz. Üstüne basarak belirtiriz ki;  herhangi bir meslektaşımız hakkında kendisinin ismi ile açılmış bulunan bir disiplin soruşturması yoktur. Sadece konu ile ilgili olarak inceleme başlatılmıştır. Bu inceleme neticesinde Muhakkik tarafından bir rapor hazırlanacak, hazırlanacak rapor Yönetim Kurulunda görüşülecek ve gerekirse meslektaşlarla ilgili disiplin soruşturması açılıp açılmaması yönünde karar alınacaktır.

Tüm bu anlatılanlar karşısında özellikle sosyal medyada “ mini etekli fotoğraf çekimi iddiası ile ilgili konunun üstünün örtüldüğü ve fakat bu konuda açıklama yapan meslektaşlar hakkında disiplin soruşturması açıldığı ” şekliyle yaratılan algının gerçek dışı olduğunu, bazı paylaşımların izan ve vicdandan yoksun olduğunu belirtir”  açıklaması yaptı.

SAVUNMASI İSTENEN AVUKAT: BEYANLAR YÖNLENDİRMELERLE DEĞİŞTİRİLDİ

Baronun açıklamasına dair değerlendirme yapan Batman Barosu avukatlarından ve basın açıklamasına katılan Dorşin Şıkgenç, Avukatlık Disiplin Hukuku’nda “İnceleme” diye bir usulün bulunmadığını ifade etti.

Şıkgenç, yaşanan bir durumu kabul etmedikleri için basın açıklaması yaptıklarını ifade ederek, “Bize gelen iddialar üzerine basın açıklaması yaptık. Biz olayın araştırılmasını istedik. Bizde biliyoruz elimizde isim yok ama böyle bir olay yaşanmış. Bunu biliyoruz. Bize ilk gelen beyanlar aynı ancak olay baroya taşındıktan sonra beyanlar değişti. Beyanlar sonraki yönlendirmelerle değiştirildi. Olay nereden nereye gitti. Olay neredeyse İstanbul’daki hakim ve avukatın etek olayına kadar gitti. Tepkimiz buna yönelik. Sanki hiçbir şey yokmuş gibi dedikodu üzerine basın açıklaması yapmışız gibi bir algı yaratılıyor” dedi.

Şıkgenç, Baronun açıklamasına dair, “Olayın sosyal medyada gündem olmasının ardından basın açıklaması yapmaya zorlandılar ve yaptıkları açıklamada suçlanan bizleriz” dedi.

Olaya dair açıklama Twitter hesabından açıklama yapan Avukat Erkan Şenses, “Belirtmek gerekir ki Avukatlık Disiplin Hukuku’nda ‘inceleme’ diye bir usul bulunmamaktadır. Soruşturma ve kovuşturma usulü bulunmaktadır. Şikayetin ilk incelenmesi evresinden söz ediliyorsa bu evrede de avukatın beyanı talep edilemez!” ifadesini kullandı.

ÖNCEKİNİ OKU

AYM, Dilan Kortak başvurusunda gerekçeli kararını açıkladı: Yaşam hakkı ihlal edildi

SONRAKİNİ OKU

Apple’dan Motorcuları Üzecek Açıklama