• 21 Mayıs 2022

Süleyman Soylu kürsüde: HDP’li vekillerden dövizli protesto

TBMM Genel Kurulu’ndan görüşülen İçişleri Bakanlığı’nın 2022 bütçesi tartışmalarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kürsüye çıktı.

TBMM’deki 2022 bütçe görüşmeleri İçişleri Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçeleri hakkında yapılan tartışmalarla sürüyor. 

Bugünkü görüşmelerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hakaretleri sonrası CHP’li ve AKP’li vekiller arasında yumruklu kavga çıkmıştı. 

Kavganın yankıları devam ederken; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yürütme adına kürsüye geldi. 

”BU ÜLKEDE KÜRT DÜŞMANLIĞI YOKTUR”

Meclis’teki Kürdistan tartışmsına ilişkin konuşan Soylu, ”Bu ülkede Kürt düşmanlığı yoktur. Bu ülkede kimin paravanı olarak bildiğimiz bir PKK düşmanlığı vardır” dedi.

Soylu sözlerini, ”Biz devletiz, biz devlet olarak suçluların peşindeyiz. Suçluların yalanlarını ve dedikoduları TBMM’ye getirip devlete iftira ettiniz” diyerek sürdürdü. Soylu’nun bu sözleri öfkelenerek söylediği görüldü.

Soylu ayrıca HDP’li vekillere yönelik, “Kürtler sizden nefret ediyor, Kürtler sizden nefret ediyor, Kürtler sizden nefret ediyor” ifadelerini kullandı.

DÖVİZLİ PROTESTO

Soylu’nun konuşma yaptığı sırada HDP’li vekiller dövizli protesto gerçekleştirdi. Dövizlerde ‘Mafya iltisaklı bakan’ yazdığı görüldü. 

Ayrıca Soylu’nun konuşması sırasında Genel Kurul’da tansiyon birçok kez yükseldi.

ÖNCEKİNİ OKU

Gerilimi tırmandıracak gelişme: Rusya’dan ABD’ye protesto notası

SONRAKİNİ OKU

RTÜK, ‘Konuşanlar’ hakkında inceleme başlattı