• 30 Kasım 2021

Sır gibi saklanan koronavirüs belgeleri sızdı!

Dünya genelinde 5 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını devam ederken sızan belgeler şok etkisi yarattı.

Dünya yaklaşık 2 yıldır koronavirüs ile yatıp koronavirüs ile kalkıyor… İlk olarak 2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde görülen Kovid-19 gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor.

Çeyrek milyara yakın insana buluşan Kovid-19, 5 milyondan fazla cana mal oldu. Delta varyantı ile daha bulaşıcı hale gelen virüs dünyanın dört bir yanında can alıyor.

Pandemi ile birlikte bilim dünyası neredeyse tüm mesaisini virüsü yenmeye ayırdı. Bu kapsamda virüse karşı elimizdeki en güçlü silah olan pek çok aşı geliştirildi.

Virüse karşı geliştirilen ilaçlar için geri sayıma geçilmiş durumda. Ancak tüm bu olumlu gelişmelere rağmen İngiltere’den bir hayli kötü bir haber geldi.

‘KORONA BELGESİ’ SIZDI!

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) Test ve İzleme hizmeti için sonbahar stratejisini özetleyen belge sızdı. Söz konusu belge ezber bozan satırlara ev sahipliği yapıyor.

Mail on Sunday tarafından elde edilen sızdırılmış belgelere göre İngiltere, Covid ile uzun yıllar ‘endemik’ bir hastalık olarak yaşamayı öğrenmek zorunda kalacak.

Başka bir deyişle pandemiyi geride bıraksak bile koronavirüs endemik olarak hayatımızda uzun yıllar kalmaya devam edecek.

Zira belgenin hazırlanmasında önemli rol oynayan uzmanlar, mutant suşların ‘çok gerçek bir risk olmaya devam edeceğini’ ve Covid’in yıllarca ‘endemik’ seviyelerde kalacağını, ‘kışın yeniden canlanmayacağı’ tahmin ediliyor.

ÖNCEKİNİ OKU

Fulya İle Umudun Olsun’a bomba katkı! Bakkalın tüm veresiye defterini ünlü sunucu kapattı!

SONRAKİNİ OKU

İHD’den cezaevi raporu: İşkence ve kötü muamele devam ediyor