• 27 Mayıs 2022

Sezen Aksu’nun ‘Avcı’ cevabı için kim ne dedi? Şarkı, 35 dile çevrildi

“Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında Hz. Adem ve Hz. Havva’ya yönelik ifadeleri nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Sezen Aksu, tepkilere cevap olarak paylaştığı yeni şarkısı ‘Avcı‘ 35 dile çevrildi.

Aras Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş, Aksu’nun 21 Ocak’ta yazdığını söylediği şarkı sözlerininin çevrildiği dillerle ilgili paylaşım yaptı.

Koptaş, mesajında “Elbirliğiyle sezen aksu’nun “avcı”sını bir gecede sayabildiğim kadarıyla kuşdili dahil 35 dile çevirdik. çünkü avcılara karşı avız, av olanların yanındayız. çünkü “kim yolcu kim hancı / dur bakalım / beni öldüremezsin / sesim sazım sözüm var benim / ben derken ben herkesim” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada #sezenaksuyalnızdeğildir hasthagiyle sanatçıya destek mesajları paylaşıldı.

Sanatçı Genco Erkal, Twitter’dan: “Sezen Aksu Avcı şiiriyle sarayı ezmiş geçmiş. Sanatın gücü her zaman iktidarların en büyük korkusu olmuştur. Bir atasözü bile onları deli etmeye yeter. Göreceğiz kim yolcu kim hancı.” şeklinde yazdı.

Yine sanatçı Zülfü Livaneli, “Sezen Aksu şarkıları 47 yılda kaç hükümet, kaç darbe, kaç başbakan, kaç bakan, kaç sıkıyönetim komutanı gördü. Adlarını hiçkimse sayamaz ama o şarkıları milyonlar söyler. Soft power derler buna. En büyük güçtür.” dedi.

Şarkıcı ve söz yazarı Mabel Matiz, ‘Avcı’nın sözlerinden alıntı yaptı: “Beni öldüremezsin. Sesim, sazım, sözüm var benim”

CHP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Engin Altay da sosyal medyadan “Bir ulusun türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür.” paylaşımını yaptı.

Ne olmuştu?

Sezen Aksu’nun 2017 yılında yaptığı şarkıda geçen, “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri tartışmaya neden oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eleştirdiği şarkıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı caminin mihrabından; Aksu hakkında “Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da had bildirmek bizim görevimizdir” demişti.

Şarkıdaki ifadeleri nedeniyle Aksu hakkında, “dini değerlere hakaret ve tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştu.

ÖNCEKİNİ OKU

Yarına dikkat! Karadeniz’deki siklon İstanbul’da patlayacak

SONRAKİNİ OKU

Bir dönemin efsanesi: BlackBerry nasıl gözlerden kayboldu?