• 26 Ekim 2021

Savcı, gazeteci Meşale Tolu’nun beraatini istedi

Gazeteci ve çevirmen Meşale Tolu’nun da aralarında olduğu 23 kişinin “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandığı davanın on beşinci duruşması görüldü.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri ve Almanya vatandaşı Meşale Tolu, yurt dışında bulunması sebebiyle katılmadı. Duruşmayı Almanya Başkonsolosluğundan yetkililer de takip etti.

Duruşma savcısının dün esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine tebliğ ettiği belirtildi. Mütalaa, duruşmadan önce avukatlara tebliğ edildi.

Mütalaada gazeteci ve çevirmen Meşale Tolu ile on kişinin “terör örgütü üyesi olmak” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan beraatleri istendi. On kişi hakkında “terör örgütü üyesi olmak” iddiası yönünden beraatleri istenirken, “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla cezalandırılmaları istendi. İki kişi hakkında ise “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla cezalandırılması istendi.

Duruşmada, Meşale Tolu’nun avukatı Keleş Öztürk ve diğer sanıkların avukatları hazır bulundu.  Duruşmayı, Almanya Başkonsolosluğundan yetkililer de takip etti.

Tolu’nun avukatı Öztürk, esas hakkındaki mütalaaya katıldıklarını söyledi. Diğer sanıkların avukatları ise mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu.

Mahkeme hakimi, avukatların taleplerini dikkate alarak, duruşmayı 24 Aralık 2021 tarihine, saat 10:00’a bıraktı. 24 Aralık’taki duruşmada karar çıkması bekleniyor.

Tolu’nun avukatlarından Keleş Öztürk’ün talebi üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığına müvekkili hakkında herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma dosyasının bulunup bulunmadığına ilişkin yazılan müzekkereye cevap geldiği belirtildi.

ÖNCEKİNİ OKU

Time, ‘Dünyanın En Etkili 100 Kişisi’ni açıkladı: Listede bir Türk de var

SONRAKİNİ OKU

HDP’li Garo Paylan: Millet İttifakı’nın bir parçası olmak asla istemiyoruz