• 14 Mayıs 2021

Sağlık Bakanlığı: Grip aşısı, belirlenen risk grupları sıralanarak yapılacak


Sağlık Bakanlığı, grip aşısıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür” denildi. Bakanlığın açıklamasına göre aşı, Reçetem Sistemi üzerinden yazılacak ne elle yazılan reçeteler kabul edilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: “Bakanlığımız, geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantılarını sağlamış durumdadır. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edilmektedir. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür.

1-Vatandaşlarımız risk durumlarını E-nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir.
2. İlgili aşı, hekimler tarafından sadece Reçetem Sistemi üzerinden yazılacaktır. Manuel yazılan reçeteler işleme alınmayacaktır.
3. İlgili aşı yalnızca serbest eczanelerce temin edilecektir. Eczanenin Reçetem Sistemi’ne reçeteyi girmesi ile İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır.”


amors

amors

Öncekini oku

Reuters: Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebilir

Sonrakini oku

Dünya bunu tartışıyor: “Uzun Kovid” kimleri vuruyor, uzmanlar açıkladı!