• 23 Mayıs 2022

RTÜK Başkanı’ndan ‘Konuşanlar’ açıklaması: Çıkan tartışmalarla konu önümüze geldi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen “Yayıncılıkta Özgürlük ve Sorumluluk” başlıklı söyleşiye katıldı.

2017 yılında çıkan kanun ve yönetmeliklerden sonra dijital alanı da denetleyip düzenlediklerini söyleyen Şahin, isim vermeden Exxen’de yayınlanan Hasan Can Kaya’nın programı “Konuşanlar” hakkında inceleme başlatılmasına değindi.

Şahin, “Bir program, çok da izlendiği söylenen bir program; ben hiç izlemedim. Arkadaşlarımız takip ediyormuş, uyarmışlar 3-4 kere. Bir programla ilgili bir yazarımızın atmış olduğu tweet üzerinden çıkan tartışmalarla konu önümüze geldi” diye konuştu.

“RTÜK olarak canımız sıkıldığı zaman, önümüze geldiği gibi mesaj verip atmıyoruz” diyen Şahin, “Ne zaman ki bir hareketlenme oluyor, halkımızın tepkileri çoğalıyor ve bize de ‘Ne yapılıyor bu konuda?’ denildiği zaman belki devreye giriyoruz” ifadelerini kullandı.

İncelemenin ceza anlamına gelmediğini belirten Şahin, “Biz de daha öncelerde yaptığımız gibi, bir sürü kanal ve programda olduğu gibi ‘İnceleme başlattık’ dedik. İnceleme başlatılması o program ve platforma ceza anlamına gelmez. İnceleme başlatılması, o konuya RTÜK bakıyor anlamına gelir” dedi.

‘PARASINI VERİYORUZ DİYE DENETİMSİZ YAYIN MÜMKÜN DEĞİL’

RTÜK’ün dijital ortamlardaki yayınları engellemediğini söyleyen Şahin, şöyle devam etti:

“Biz Netflix, Spotify, Amazon Prime’ın da Türkiye’ye gelmesi için çok büyük çaba harcadık. Engellenmesini isteseydik lisans almalarına müsaade etmezdik. Gelmeleri için her türlü fedakarlığı yaptık. Devlet büyüklerimizin çok büyük katkıları oldu. Biz de yöneticiler olarak bunların gelmelerini sağladık. ‘Para verdiğim bir platformda nasıl beni denetlersin ya da nasıl engellersin?’ diye düşünülüyor. Dijital platformlarla şifresiz, normal basınca açılan ekranın denetimi farklı, onlara verilen cezalar ile bunlara verilecek cezalar da farklı. Bu mecraların ‘Parasını veriyoruz’ diye denetimden habersiz bir şekilde yayınlanması mümkün değil.” 

ÖNCEKİNİ OKU

Lazio Galatasaray maçı ne zaman saat, kaçta ve hangi kanalda?

SONRAKİNİ OKU

Soyunduğu anları paylaşan öğretmenin başı fena dertte! “Yanlış bir şey yapmadım”