• 29 Kasım 2021

Pentagon: IŞİD ve El Kaide terörist saldırılar düzenleyebilir

Pentagon, Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından güçlenmeye çalışan IŞİD ve El Kaide gibi grupların olası bir saldırı planladıkları konusunda uyarıda bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Savunma Politikaları Müsteşarı Colin Kahl, Kongre’ye verdiği brifingde ABD istihbarat topluluğunun Afganistan’daki IŞİD ve Kaide’yle ilgili tahminini paylaştı.

Savunma Politikaları Müsteşarı Colin Kahl’ın aktardığı ABD istihbarat servislerinin tahminine göre ‘IŞİD-Horasan 6 ay gibi kısa bir süre içinde ABD’ye saldırma kabiliyetine sahip olabileceği gibi bunu yapmaya da niyetli’.

ABD Başkanı Joe Biden 30 Ağustos’ta askerleri tamamen çekerek Afganistan’ı Taliban’ın kontrolüne terk etmişti. Çekilme henüz tamamlanmamışken Kabil Havaalanı’na düzenlediği bombalı saldırılarla aralarında ABD askerlerinin de olduğu onlarca can alan IŞİD-Horasan ise hem yeterince İslamcı bulmadığı rakibi Taliban’a hem de Şiiler başta olmak üzere sivillere yönelik saldırıları tırmandırdı. Hatta doğudaki Celalabad şehrinden IŞİD-Horasan’ın bir Taliban militanının kafasını kestiği haberi geldi.

Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nu bilgilendiren Kahl, ABD’nin çekilmesi sonrası Taliban’ın IŞİD-Horasan’la etkin şekilde savaşma kabiliyetinin bulunup bulunmadığının belirsiz olduğunu söyledi.

“Bizim değerlendirmemize göre Taliban ile IŞİD-H ölümüne düşmanlar. Dolayısıyla Taliban’ın IŞİD-H’nın peşine düşme motivasyonu yüksek. Bunu yapma kabiliyetleri var mı, zamanla belli olacak” diyen Pentagon yetkilisi, IŞİD-H’nın militan sayısıyla ilgili ‘birkaç bin’ tahmininde bulundu.

ABD’nin 11 Eylül 2001 saldırının ardından Afganistan’ı işgalinin nedeni olan Kaide’nin ‘Taliban’la bağları dolayısıyla daha karmaşık bir sorun teşkil ettiği’ mesajını veren ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı, ‘Kaide’nin Afganistan’ın ötesine, ABD’ye saldırı düzenleme kabiliyetini yeniden toparlamasının 1-2 yıl alacağı’ öngörüsünü paylaştı.

ABD’nin Afganistan’da Kaide ve IŞİD tehditlerini belirlemek için devam eden istihbarat toplama operasyonlarının amacını ‘ABD’yi vurma kabiliyetine ulaşmamaları için IŞİD-H ve Kaide’yi sekteye uğratmak’ diye izah eden Kahl, “Sekteye uğratmak için uyanık olmalıyız” dedi.

Ancak Reuters’e göre ABD’li yetkililer, resmi olmayan açıklamalarında, ülkede ABD askeri olmadan Kaide ve IŞİD gibi örgütleri saptama ve sekteye uğratma operasyonlarının son derece zor olduğunu dile getiriyor. Bu örgütleri vurabilecek SİHA’lar da Afganistan’a komşu ülkeler üslerini ABD’ye açmadıklarından Körfez ülkelerinden havalanıyor.

ÖNCEKİNİ OKU

Erdoğan’dan Ermenistan’a: Ermenistan Azerbaycan’la sorunlarını çözmede samimi irade sergilemesi gerekiyor

SONRAKİNİ OKU

İklim değişikliği: BM emisyon raporu ‘uyarı alarmı’ veriyor