• 21 Mayıs 2022

Netflix’in popüler gençlik dizisi intihara teşvikle suçlanıyor!

Netflix orijinal yapımı Ölmek İçin On Üç Sebep (13 Reasons Why), kızı intihar eden bir aile tarafından dava edildi.

Netflix orijinal yapımı 13 Reasons Why (Ölmek İçin On Üç Sebep), yakın zamanda Bella isimli kızını kaybeden bir aile tarafından intihara teşvik ettiği gerekçesiyle dava edildi. Benzer bir olay 35 yıl önce de yaşanmıştı. Oğlu intihar eden bir ebeveyn, Ozzy Osbourne‘un şarkısını sorumlu tutarak CBS Records’u dava etmişti. Ancak mahkeme yapım şirketini suçsuz buldu.

Netflix savunması için bu davayı emsal karar olarak göstermeye çalışıyor. Mahkeme tutanaklarına göre Netflix, Romeo ve Jüliet’ten, Ölü Ozanlar Derneği’ne kadar pek çok edebi eserin ve sinema yapımının benzer sebeplerle araştırılması gerektiğini söylüyor. Aynı şekilde eğer o yapımlar, gençler üzerindeki intiharlardan sorumlu değilse, başta kendileri olmak üzere diğer yayıncı ve içerik oluşturucularının da belirli haklara sahip olması gerektiğini savunuyor.

Netflix, Ölmek İçin On Üç Sebep dizisini öne çıkarmakla suçlandı

Netflix, savunmasında farklı yapımları ve Ozzy Osbourne davasını emsal olarak göstermeye çalışsa da, yapılan suçlama direkt olarak 13 Reasons Why dizisini hedef almıyor. Bella’nın ailesi, şirketin öneri algoritmalarını hedef gösterdi. Uygunsuz ve sakıncalı içerikleri, toplumdaki hassas insanların önüne çıkardığını söyledi. Aksine bu kişilere özel sansür mekanizması olması gerektiğini savundu.

Netflix platform üzerinde kişilere yapılan önerilerin algoritmik olduğunu doğruladı. Ancak bu sistemin kişiye özel çalıştığını, kendi belirlediği favori yapımlara ve daha önce seyretmiş olduğu dizi ve filmlere göre geliştiğini savundu. Fakat ailenin avukatları, algoritmaların insanlar tarafından yazıldığını ve geliştiren mühendisin yargılarını taşıyabileceğini söyledi.

Öte yandan aile, Ölmek İçin On Üç Sebep dizisinin Netflix orijinal içeriği olduğundan izleyici kitlesi ayırt edilmeksizin sürekli öne çıkarıldığını ve reklamının yapıldığını belirtti. Her iki tarafın argümanları da doğruluk payı içeriyor olsa da nihai kararı mahkeme verecek.

Netflix, yapımlara sansür getirebilir mi?

Jay Asher’ın 2007 yılında yayınladığı romanından uyarlanan 13 Reasons Why, 2017 yılında çıktığında bazı izleyiciler tarafından tepki aldı. Başrollerinden birinin adım adım intihara giden yolunu anlatan dizinin ilk sezon bölümlerinde ölüm sahnelerine yer veriliyordu. Ancak intihara yönlendirdiğine dair gelen suçlamaların ardından Netflix, tartışmalı sahneyi kesti.

Netflix, daha önce de izleyicisine sunduğu içeriklerde, çeşitli sebeplerle sansürleme yapmak zorunda kaldı. Ayrıca yayın yaptığı ülkelerin yasalarına uyabilmek için, ya her içeriğini her ülkede yayınlamıyor, ya da çeşitli sansür ve yaş kısıtlaması yöntemlerini tercih ediyor. Dolayısıyla, bu mahkemenin sonucu aileden yana olursa, Ölmek İçin On Üç Sebep dizisi de kısmen veya tamamen sansüre uğrayabilir. (KAYNAK: ShiftDelete.Net)

ÖNCEKİNİ OKU

Sünnetin erkekleri cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı daha savunmasız bıraktığı ortaya çıktı

SONRAKİNİ OKU

Hatay’da kadına satırlı saldırı: Yardım istedi, tavla oynamaya devam ettiler!