• 23 Mayıs 2022

Metropoll’den yeni araştırma: En çok hangi partinin seçmeni aşıya karşı?

MetroPOLL Araştırma, yapmış olduğu son kamuoyu araştırmasında seçmenlerin aşıya bakış açısını değerlendirdi.

Yapılan ankette vatandaşlara aşıya güvenme durumları, aşıların kısırlık yaptığı iddiası, insan genetiğini değiştirdiği söylemleri soruldu.

Metropoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sancar anketin sonuçlarını paylaştı.

Sancar, paylaşımında “Ortadoğu’da en ucuz şey insan kanı canıdır. Hala halkımızın üçte birinden fazlası aşıya güvenmiyor ve aşının insan genetiğini değiştirebileceği zırvasına inananlar var, pes doğrusu.” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 56.8’İ AŞIYA GÜVENİYOR

 “Korona aşılarına güveniyor musunuz?” sorusuna ankete katılan vatandaşların yüzde 56,8’si “Evet”, yüzde 36,7’si ise “Hayır” yanıtını verdi.

EN GÜVENEN AK PARTİ VE CHP SEÇMENİ

Koronavirüse karşı aşılamaya güvenen en çok seçmen ise yüzde 66,4 ile CHP’de, yüzde 60,3 ile AKP’de yer aldı. Aşıya en çok güvenmeyen ise yüzde 44,8 ile HDP seçmeni oldu. İYİ Parti seçmeninin yüzde 35’i de güvenmediğini belirtti.

KISIRLIK İDDİASINA YÜZDE 71’İ İNANMIYOR

 “Korona aşılarının kısırlık yaptığı insanların genetiğini değiştirdiği gibi iddialara inanıyor musunuz?” sorusuna ise vatandaşların yüzde 71,4’ü “Hayır” yanıtını verirken, inananların oranı yüzde 18,7’de kaldı.

Aşıların kısırlık yaptığı ve insanların genetiğini değiştirdiği ile ilgili iddialaraysa en çok inanan seçmen HDP ve MHP seçmeni çıktı. 

İki partide de yüzde 27’lik bir oranda evet diyenler bulunuyor.

ÖNCEKİNİ OKU

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm bölgesinde tahliye süresi sonlandı: Elektrik, gaz ve su kesilecek

SONRAKİNİ OKU

Avrupa’nın ünlü gazetesinde taciz skandalı: Yayın yönetmeni görevden alındı