• 21 Mayıs 2022

Meslektaşları Aydın Engin’i yazdı: Zor zamanlarda bile neşeli olmayı becerirdi

Usta gazeteci Aydın Engin’in yaşama veda etmesinin ardından meslektaşları tarafından bugün anıldı.

Meslektaşları, 82 yaşında hayatını kaybeden duayen gazeteci Aydın Engin’in ardından çok sayıda taziye mesajı yayınladı.

Safra kesesi ameliyatı sonrası oluşan komplikasyonlar nedeniyle bir süredir tedavisine yoğun bakımda devam edilen 82 yaşındaki gazeteci – yazar Aydın Engin, dün hayatını kaybetti.

Duayen ismin ölüm haberiyle basın camiası yasa boğuldu. Kendisiyle birlikte çalışma fırsatı bulanlar başta olmak üzere çok sayıda gazeteci, Engin’in ardından taziye mesajı paylaştı, köşe yazılarında anılarına yer verdi. 

Gerçek Gündem Yazı İşleri Müdürü Bülent Özdoğan: (…) “Otursun karşıma, ‘Önce kahve söyle, sonra da bir sigara ver, Oya ablan malum, paket taşımam yasak’ diye devam etsin. Sonra o sorsun, ben sıkıntı anlatayım. O çözüm yolu söylesin, ben işi yokuşa süreyim. Sonunda ‘Karışma sen, o iş bende, sen işine bak’ diye konuyu kapatsın. Ardından mavra başlasın. Benim köylülüğüm, onun ‘asilliği’, benim fakirliğim onun ‘zenginliği’ konuşulsun. Boşuna değil ‘Aydın Zengin’ dememiz kendisine. ‘Ak müdür Faruk’ çekiştirilsin hala içeri girmemişse kapıdan. Konu Murat Sabuncu’ya gelsin. Belki on kere, belki yüz kere yaptığımız espriler tekrar yapılsın. Dilin ayarı varsın kaçsın. Abilik kardeşlik hukukunda bu da var nasıl olsa. (…)”

T24 yazarı Murat Belge: “(…) Yaşlanmanın insanın kendisiyle ilgisi olmayan ve belki en tatsız tarafı bazı arkadaşlarının senden önce, seni bırakıp ‘ölüm’ denen o yere gitmeleri. Her gidenle sen de eksiliyorsun. İşte şu son durum: Aydın’ın olduğu, yazısını okuduğun, arada bir sesini duyduğun, anlattığı son hikâyenin tadını çıkardığın dünya ile birinden, bir şekilde ‘Aydın Engin öldü’ haberini aldığın dünya, aynı dünya olabilir mi? (…)”

Gerçek Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hilmi Hacaloğlu: “Sen bizim çok dolu dolu abimizdin Aydın abi. Tepeden tırnağa gazeteciydin bir kere. Samimiydin, fedakardın, kızarken bile tatlı dilliydin. Çok güzel abimizdin sen.”

T24 yazarı Candan Yıldız: “(…) Aklımda, TDK titizliği ile yazım hatalarını düzeltişi… Aklımda, hak haberciliğindeki özeni Aklımda, meslektaşlarını yüzüne karşı şımartmayışı, hep geriden destekleyişi Aklımda, gizli gizli sigara içerken “Oya ablanız duymasın” deyişi Aklımda, gazeteci dostlarıyla kazandığını üleştiği Aklımda, Gazeteciler Meclisi efsane günlerindeki eşit ilişki kuruşu Güle güle Aydın abi… Yas tutarsak aşk olsun… Gazeteci toprağını hep güzel Tırmık’ladın… Aynılar aynı yere ayrılar ayrı…”

Türkiye basını Aydın Engin’i kaybetti: Usta gazeteci son yolculuğuna uğurlanıyorTürkiye basını Aydın Engin’i kaybetti: Usta gazeteci son yolculuğuna uğurlanıyor

Halk TV yazarı Barış Soydan: “(…) Böyle düşününce ne zamandır Aydın Abi’nin yazılarını okumadığımı fark ettim. İnternetten son yazısına baktım. ‘Aydın Engin’i bir süre nadasa bırakmak iyi olacak. Nadas’ın ne olduğunu bilmeyen kentli okurlar için bilgi notu: Nadas tarlanın sürülüp, sulanıp ekime hazırlanması ama o yıl ekilmemesidir. ‘Ben de beni nadasa bırakıyorum.’ Ben ‘Short’lamak’ aşağı, ‘Short’lamak’ yukarı diye konuşurken Aydın Abi, nadasın kelime anlamını bile kentli okura izah ediyordu. Bu da Aydın Engin’den aldığım son yazarlık dersi oldu. Güle güle Aydın Abi. (…)”

Posta yazarı Oral Çalışlar: “(…) O artık yitip giden bir dönemin, ilkeli gazeteciliğin sembollerinden. Demokrasiye ve özgürlüğe tutkundu. Daha çok katkılarda bulanabileceği bir dönemde onu kaybettik. Onu çok sevdik. İpek, Reşat ve ben ölüm haberini aldığımızda derin bir üzüntüyle sarsıldık. Onu çok arayacağız. Gazetecilik camiasının önemli bir tuğlası eksildi. Güle güle benim sevgili arkadaşım.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat: “(…) Aydın Ağabey, ‘piyasa’ standartlarının çok dışında, genç gazetecilerin mesleki heyecanlarının hep yanı başında yaşadı gazeteciliği. Nail Güreli ‘Nasılsın Ağabey?’ diye sorduğunuzda, ‘İyi olmaya mecburuz’ derdi. Aydın Engin de en zor zamanlarda bile neşeli olmayı becerirdi. Onun aramızdan ayrılmasıyla sadece zeki ve kıvrak bir kalemi yitirmedik, aynı zamanda, çok derinden çürümüş olan basın dünyamızda, mesleğimizin insani özlerinden birini de yitirdik. Çok üzgünüz. (…)”

Halk TV programcısı İsmail Saymaz: “Birkaç ay önce Çağlayan Adliyesi’nin önünde karşılaşmıştık. Yorgun ve hasta olmasına rağmen Gezi Parkı Davasına destek için gelmişti. Son nefesine kadar yazdı, gazetecilik yaptı. Aydın abiye rahmet, eşi Oya Baydar’a sabır diliyorum.”

T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu: Aydın abi, son ana kadar bütün yazılan haberleri okuyor, hataları düzeltiyordu. Her zaman gazeteciydi… Çok üzgünüm.

Artı Gerçek yazarı Aris Nalcı: Her 19 Ocak’ta sen mektup yazardın Baron Hrant’a, şimdi gittin yanındasın. Artık mektuba gerek kalmadı.

ÖNCEKİNİ OKU

Zelenskiy: 2 binden fazla çocuk kaçırıldı, nerede olduklarını bilmiyoruz

SONRAKİNİ OKU

Galatasaray’da Fatih Terim’in ibra kararı belli oldu