• 27 Mayıs 2022

Merkez Bankası yönetiminde operasyon: İki başkan yardımcısı ve bir PPK üyesi görevden alındı!

Merkez Bankası’nda Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak, PPK Üyeliğine Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı. Dolar/TL, atama kararının ardından yukarı yönlü hareketini sürdürerek rekor seviyeye yükseldi. 

Merkez Bankası’na gece yarısı atama operasyonu yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun dün akşam (13 Ekim Çarşamba) yaptığı görüşmenin ardından Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre iki başkan yardımcısı ile bir PPK üyesi görevden alındı.

Boşalan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı koltuğuna Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcısı Taha Çakmak oturdu. PPK Üyeliğine ise Yusuf Tuna atandı.

Erdoğan ile Kavcıoğlu görüşmüştü

Söz konusu karar bugün önceden açıklanmayan bir şekilde Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu görüşme sonrası açıklandı.

Bloomberg’de konuyla ilgili yer alan haberde görüşmede bir PPK üyesinin görevden alınmasının konuşulduğu ve konuşmanın olumlu geçtiği iddia edilmişti.

PPK geçen ayki toplantısında sürpriz bir biçimde politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18’e çekmişti.

Dolar/TL’de yeni rekor: 9,17

Dolar/TL, atama kararının ardından 9,17880 seviyesine kadar yükselerek yeni rekor kırdı. Euro/TL de 10,63800 seviyesine kadar yükselerek rekor tazeledi. Dolar/TL, saat 00,25 itibariyle 9,16 seviyesinde seyrediyor.

Dövizde hareketlilik sürüyor

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, eylül ayı başında, “Küresel merkez bankacılığında para politikası duruşu belirlenirken, çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır” diyerek faiz indirimi mesajı verince döviz kuru yukarı doğru hareketlenmişti. “Çekirdek enflasyon”un, “manşet enflasyon”un aksine, Merkez Bankası faizinin altında olması nedeniyle döviz kurunun tetiklenmesinin ardından gelişen süreçte yabancı yatırımcılarla bir araya gelen Kavcıoğlu’nun, bu kez “manşet enflasyonun dikkate alınacağı” mesajı verdiği kamuoyuna yansıdı.

Bu mesajın ardından nispeten soğuyan piyasada döviz kuru, Kavcıoğlu’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “sıkı para politikası” vurgusu yaparken “faiz indirimi” mesajı vermesinin ardından dolar kuru 9.10 seviyesini gördü.

Reuters’ın “Kavcıoğlu’nun Erdoğan’ın güvenini kaybettiği” iddiasını da yayınladığı bu süreçte TL, ABD Doları karşısında eylül ayından itibaren yaklaşık yüzde 10 değer kaybetti.

ÖNCEKİNİ OKU

Sedat Peker o rektörün adını vermişti… Üsküdar Üniversitesi’nden iddialara yanıt geldi

SONRAKİNİ OKU

Taliban heyeti Türkiye’ye geliyor