• 16 Mayıs 2022

Konya Katliamı davası başladı: Davaya katılma talebi reddedildi

Konya’da Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden 11 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Konya 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Dava öncesi gazeteciler ve izleyicilere, telefon ve bilgisayar yasağı getirildi. Çok sayıda baro ve kurumun davaya katılma talebi reddedildi.

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’da Dedeoğulları ailesini katleden Mehmet Altun ile Çalık ve Keleş aile fertlerinin yargılandığı davanın ilk duruşması, Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmada, davada tek tutuklu katil zanlısı Mehmet Altun, bulunduğu cezaevinden Ses Görüntü ve Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) ile tutuksuz 10 sanıktan 5’i hazır bulundu. Duruşmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Mahmut Toğrul, Abdullah Koç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Sezgin Tanrukulu, Levent Gök, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu avukatları, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, Ankara, Diyarbakır, Van ve Mardin, Şırnak, Urfa ve Batman baro başkanları ve temsilcileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatları, Türkiye Barolar Birliği (TBB) temsilcileri ile Konya il ve ilçelerinde çok sayıda kişi katıldı. Davaya gazeteciler de yoğun ilgi gösterdi.  

TELEFON YASAĞI 

Dava öncesi Konya Adliyesi önü ve arkasında bulunan giriş ve çıkışlara çok sayıda polis konumlandırılırken, adliyeye girmek isteyenler ise, Genel Bilgi Taraması (GBT) geçildi. Gazetecilere ve izleyiciler için bilgisayar ya da telefon açma yasağı getirilirken, su ve telefon kulaklığı duruşma salonuna alınmadı. Dışarıda bekleyen gazetecilerin de adliye bahçesinde yayın yapmasına izin verilmedi. 

 MÜDAHİL OLMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Katılımın yoğunluğundan kaynaklı duruşma, konferans salonuna alındı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, aile yakınları davaya katılma talebinde bulundu.

Duruşmada, Dedeoğulları ailesine bakan sanıklara Dedeoğulları yakınlarından biri tepki gösterdiği için salondan çıkarılırken, Baro başkanları, davaya müdahil olma talebinde bulunarak, “Nefret söylemlerinden dolayı ırkçı saldırıların yaşanacağını söylemiştik ve bu korkunç tablo önümüze çıktı. Yaşam hakkı ihlalinin söz konusu olması nedeniyle katılma talebinde bulunuyoruz” dedi.  Kurumların katılma taleplerinin tamamı doğrudan zarar görülmediği gerekçesi ile reddedildi.

Sanık müdafileri baroların katılma talepleri hakkında “bu dosyanın asliye ceza ya da çocuk mahkemesinde görülen bir dosyadan farkı yoktur, sadece sosyal medyada gündem olduğu için bilinen bir dosya oldu, ırkçı saldırı yorumu subjektiftir” dedi.

GERÇEK AÇIĞA ÇIKSIN 

Ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB) adına söz alan avukat Ali Bayram, TBB bir hak örgütü ve baroların çatı örgütü olduğunu hatırlatarak, “Yeni seçilen barolar birliği yönetimi hiçbir baroyu yalnız bırakmamayı görev edinmiştir. Maddi gerçeğin açığa çıkması adına katılma talebinde bulunmak istiyoruz” diye belirtti.   

Tutuklu sanık Mehmet Altun cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya bağlanırken, 10 tutuksuz sanıktan 5’i duruşmada hazır edildi.

3 SAVCI DURUŞMAYA KATILDI 

 Konya Katliamı davasının ilk duruşmasına bir savcı yerine üç savcının katılması dikkat çekti. Duruşma salonunda biri Konya Cumhuriyet Başsavcısı olmak üzere 3 savcı yer aldı.  Baroların davaya müdahil olma talepleri reddedilirken, duruşma avukatların taleplerini dile getirmesiyle devam ediyor. Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin 30 Temmuz’da katledilmesine ilişkin hazırlanan iddianamede, katil zanlısı Altun’un da aralarında bulunduğu Keleş ve Çalık ailelerinden 11 kişi hakkında “Canavarca hisle tasarlayarak yedi kişiyi kasten öldürme”, “Azmettirme”, “Yakarak mala zarar vermeye azmettirme” suçlarından hapis cezası isteniyor.

ÖNCEKİNİ OKU

Ceyhun Fersoy olayın perde arkasını anlattı!

SONRAKİNİ OKU

A101’de büyük zam: 112 ürünün fiyatı yükseldi