• 20 Mayıs 2022

Kılıçdaroğlu ile Akşener görüştü: Türkiye’nin kendisine yeni bir yol haritası çizmesi lazım

Millet İttifakı ortaklarından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. İki lider görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve beraberindeki heyet, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.

Millet İttifakı liderlerinin görüşmesinde Kılıçdaroğlu’na, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu, Oğuz Kaan Salıcı ve Muharrem Erkek eşlik etti. 

Görüşmede güncel konular, güçlendirilmiş parlamenter sistem ele alındı. 

Görüşme sonrası açıklama yapan, Kılıçdaroğlu, “Her alanda ciddi sorunlar var. Bu sorunlardan Türkiye’nin arınması lazım, Türkiye’nin kendisine yeni bir yol haritası çizmesi lazım” dedi.

Görüşmenin ardından iki lider, kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Akşener, “Biz İyileştirilmiş Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme dair bir çalışma yapmıştık. Yaz tatilinden önce kamuoyu ile paylaşmıştık. Partimiz adına bu çalışmayı diğer siyasi partilere taktim etmek üzere bir ziyaret sistemi oluşturduk. Bugün CHP’ye hem bu çalışmamızı resmi olarak taktim ettik hem de sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarıyla Türkiye’ye dair ekonomi başta olmak üzere önemli konularda istişarede bulunduk. İstişarenin Türkiye açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz. Türkiye’de uzun zamandır istişare kavramı kayboldu. Millet İttifakı’nın 31 Mart’a göre 2 partisi, 24 Haziran’a göre 4 partinin istişare kavramını tekrar Türkiye’nin gündemine getirmesini önemli buluyorum. Bizi yönetenlere de ‘Ben yaptım oldu’ fikrinin Türkiye’yi getirdiği nokta açısında tekrar bu kavramı hayatlarına almalarına örnek olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu ise şöyle konuştu:

Türkiye’nin pek çok sorunu var. Bu sorunlardan Türkiye’nin arınması lazım. Bunun içinde istişarelerde bulunduk. Görüş alışverişinde bulunduk. Sayın Akşener ve arkadaşları zaman zaman ben ve arkadaşlarım düşüncelerimizi aktardık. İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile ilgili olarak bize bir çalışma verdiler. Ayrıca 6 siyasi partinin genel başkan yardımcıları bu konuda bir çalışma yapıyorlar. O konuda da bilgi verdiler.

Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Biz sorumlu siyasetçiler olarak sorunlara kitlenmiş vaziyetteyiz inşallah bu sorunlardan Türkiye’yi kurtaracağız. Yaşanabilir, güzel, huzur içinde bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz.

Soru-Cevap

Büyükelçilerden ‘Kavala’ çağrısı

Akşener: Osman Kavala sizin tanımınıza göre Soroscu. Soros ile masaya kim oturdu? Ben ve Kılıçdaroğlu değil. Dışişleri Bakanlığı’na bu talebi doğru bulmayız ama böyle taleplerin Türkiye’ye yapılır olmasına yol açmayı da doğru bulmalıyız. Bütün bunların önüne geçecek tek yol hukukun işletilmesidir.

Kılıçdaroğlu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti, AİHM kararlarına uyacağının sözünü verdi. Bunun içinde anayasa değişikliği gerçekleştirdi. Bir ülkenin itibarı, imza attığı bir sözleşmenin arkasında durmaktır. İmza attığınız bir sözleşmenin gereğini yapmıyorsan itibar kaybeden Türkiye olur.

Türkiye’ye dışardan yapılacak hiçbir müdahaleyi doğru bulmayız. Dışardan müdahale etmesine ortam hazırlayacak yönetimi de kabul etmeyiz. Türkiye hukuk devleti kuralları içerisinde gereğini yapar. Geldiğimiz nokta maalesef üzücü bir nokta.

Arınç’ın ‘CHP’nin oyları artıyor’ açıklaması

Kılıçdaroğlu: Sayın Bülent Arınç’ın ifadesi güzel bir şey, zaten hayatın bir gerçeği. Gerçeği de Bülent Arınç görüyor, mutluyuz.

TÜSİAD Başkanı’nın açıklaması

Kılıçdaroğlu: TÜSİAD Başkanı da yönetimi de hiç üzülmesinler. Türkiye’ye gerçek anlamda demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü getireceğiz.

Akşener: Mahşerin dört atlısı üzerimize üzerimize geliyor dedi sayın başkan doğrudur. Laiklik konusundaki hassasiyet üzerinden sordunuz, yıllardır şunu söylerim. Laiklik bir hukuk kuralıdır. Laikliği bu güne kadar siyasetçiler, din adamları, iş adamları konuştu. Hukuk adamlarının konuşulduğu görülmedi.

21. yüz yılın yeni değer setlerine uygun kanunların ve bir hukuk anlayışının ortaya konulması gerektiğini de vaaz ediyor. İş adamları konusunda laikliğin önemi hukukun üstünlüğü ve adaletle alakalı bir konu. Ekonominin patronu güvendir. Güveni oluşturacak hukuktur, adalettir ve demokrasidir. Demokrasi ile laikliğin yan yana oluşunun bugünlerde daha iyi anlaşılıyor olmasını çok olumlu bulduğumu ifade etmek isterim.

Irak ve Suriye tezkereleri

Akşener: Biz TBMM’ye gelen bütün tezkereler ile ilgili olarak önceden bir ekip kurarız. Bu konunun uzmanı arkadaşlarımız bir rapor hazırlarla sonra milletvekili arkadaşlarımız ile bu paylaşılır. Bu çalışmayı yaptırdık ve o raporun sonucunda eleştirilerimiz baki kalmak kaydıyla ‘evet’ oyu vereceğimizi buradan ifade etmek isterim.

Kılıçdaroğlu: Yetkili organlarımızla görüşüp kararımızı parlamentoda ifade edeceğiz.

Parlamenter Sistem Hazırlığı

Akşener: Parlamenter sistemle ilgili yaptığımız çalışmayı siyasi parti genel başkanlarına ve onların uygun gördüğü arkadaşlarına taktim ediyoruz. İstişare ortamı oluşturmaya çalışıyoruz.

Ben 22 aydır arkadaşlarımla Anadolu’yu geziyorum ve Türkiye’de dedikodular, iftiralar üzerinden bir siyasi atmosfer var. Rekabet edebiliriz bütün siyasi partiler ama Türkiye, milletimiz ve seçmenimiz adına bu rekabeti işbirliği içinde yapma imkanımız var. Dolayısıyla bunları başarmaya yönelik fener tutmaya çalışıyoruz. Karşılıklı konuşmak kadar güzel bir şey yok. Parlamenter Sisteme dair ana hatlarıyla ziyaret ettiğimiz siyasi partilerin genel başkanlarının hiçbirinin bir itirazı yok. 6 siyasi partinin genel başkan yardımcıları şu anda birlikte çalışıyorlar. Aralık ayı gibi bize sunulacak bir metnin çıkacağı söylendi.

Kılıçdaroğlu: Aralık ayında umarım 6 siyasi partinin de üzerinde uzlaştığı temel ilkeler ortaya çıkmış olur. Çalışmalarında arkadaşlara başarılar diliyoruz.

Pervin Buldan’ın ‘Demokratik İktidar Partisi’ açıklaması

Akşener: Ortada seçim yok, kurulmuş bir iktidar yok. Türkiye’de bizlerle ilgili bir şey olduğu zaman 10 adım sonra siz şunu yapacaksınız diye parmaklar sallanıyor. Bu demokratik değil. Dolayısıyla dedikodular, iftiralar, hakaretler üzerinden harika bir siyasi atmosfer vardı. Biz bunu yıkmaya kararlıyız. Ben sayın Buldan’ın ne söylediğini bilmiyorum ama bizim gündemimizde böyle bir durum yoktur.

Kılıçdaroğlu: Ben de ilk kez sizden duyuyorum. Millet İttifakı’nı bozacak bir arayışın özellikle Cumhur İttifakı’nda olduğunu çok iyi biliyorum ama ne yaparlarsa yapsınlar, hangi yola başvururlarsa başvursunlar bu ülkenin insanların ferasetine güveniyorum.

İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışması

Kılıçdaroğlu: İmamoğlu’ndan bana gelmiş böyle bir talep yok. Ayrıca giderken de benden izin aldı.

HDP ile masaya oturulur mu?

Akşener: Bizim bu konuda görüşümüz defalarca, defalarca, defalarca söylendi. Hem benim tarafımdan hem arkadaşlarım tarafından. İYİ Parti’ye dair bahsettiğiniz siyasi partinin, yani HDP’nin eşbaşkanları, farklı yöneticileri tarafından da bize dairde,  İYİ Parti’ye dair de görüşler anlatıldı, anlatıldı, anlatıldı. Tekrarında ancak zaman almış olur, değişen bir şey yok. Burada duruyoruz.

‘Tebdil-i kıyafet’ açıklaması

Kılıçdaroğlu: Ekonominin durumunu bilmek için tebdili kıyafet ile gezmeye gerek var mı? Akıl alacak şey değil. Bunlar gerçekleri görmüyor mu? Gazeteleri okumuyorlar mı? Sadece havuz medyasını mı izliyorlar? Bütün dünyanın bildiği şeyi bunlar bilmiyorlar mı? Hangi çağda yaşıyorlar bunlar?

Akşener: Ben AK Parti’de çalışmış insanlarla da görüşüyorum. Temel mesele, AK Parti yöneticisi olarak vatandaşın arasında gezememe korkusu.

ÖNCEKİNİ OKU

İddia: Facebook isim değiştiriyor

SONRAKİNİ OKU

İYİ Parti, tezkereye ‘Evet’ diyecek; CHP ‘görüşüp karar verecek’