• 27 Mayıs 2022

Jigolo olmak isteyen 182 kişi dolandırıldı

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, kentte ikamet eden bir kişinin başvurusu ile ilgili başlatılan çalışmalar kapsamında, 42 ilde 68 kişinin 1 milyon 100 bin TL dolandırıldığını belirledi. İstanbul, Tekirdağ ve Sivas’ta yapılan eş zamanlı operasyonda 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Mersin’de sanal jigolo sitesi üzerinden dolandırılan bir kişinin şikayeti üzerine Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’nce çalışma başlatıldı. Şikayetçi sayısı 68’e ulaştı. 

Ekipler, internet sitesini ve bu site ile alakası olarak belirledikleri kişileri 4 aylık teknik ve fiziki takibe aldı. Mersin, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Van, Yalova ve Zonguldak’da ilk belirlemelere göre 68 kişiyi dolandıran şüphelileri yakalamak için harekete geçildi.

Ekipler, müştekilerin internette gezindikleri sırada, jigolo olma ve haftalık yüksek kazanç elde etme vaadinde bulunan bir site ile iletişime geçtiklerini, kolay yoldan para kazanma fırsatı bulduğunu düşünen müştekilerden, Vip ve Gold üyelik gibi isimlerle para talebinde bulunduklarını belirlendi.

Dolandırıcıların müştekilerin yolladığı bilgi ve görüntülerle, bu konuyu aile ve sosyal çevresine duyurarak kendilerini ifşa edecekleri yönünde tehdit ve şantaj yaparak da kazanç sağladıkları belirlendi. Çetenin bu şekilde 42 ilde toplam 182 kişiyi dolandırdığı ancak sadece 68 kişinin şikâyette bulunduğu tespit edildi. Şebeke elemanlarının 68 mağdura ait toplamda 1 milyon 100 bin Türk lirası ile lüks bir hayat sürdüğü ileri sürüldü.

3 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Yapılan teknik takip ve çalışmalar sonucunda kimlikleri belirlenen 8 şüphelinin yakalanmasına yönelik İstanbul, Tekirdağ ve Sivas illerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. İkametlerde yapılan aramalarda 4 adet hard disk, 4 adet laptop bilgisayar, 8 adet cep telefonu ve çok sayıda sim kart ele geçirildi. (ANKA)

ÖNCEKİNİ OKU

Metin Cihan’dan TÜGVA Başkanı’na: Liste manipüle edilmiş diyemezsiniz, tamamını yayınlamak hiç sorun değil onu da yaparım

SONRAKİNİ OKU

Guinness onayladı: Dünyanın en uzun kadını Türkiye’den