• 23 Haziran 2021

Interval Antremanı Sistemi’nin 5 yararı


Interval bugüne kadar yaptığınız antreman şeklini  değiştirecek

Daha önce aralıklı (Interval) antrenmanı duydunuz mu? Bugüne kadar yapabileceğiniz en yoğun egzersiz biçimlerinden biridir. Daha önce denemediyseniz, muhtemelen bunu okuduktan sonra, sayısız faydalarını keşfettikten sonra isteyeceksiniz. 

INTERVAL ANTREMANI NEDIR?

Interval Antremanı, kısa aralıklı ve yüksek yoğunluklu antreman şeklidir. 2 veya daha fazla farklı egzersiz arasında geçiş yaptığınız bir egzersiz şeklidir. Bu, kısa süreli patlamalar için çok yüksek bir yoğunlukta egzersiz, ardından çok kısa bir dinlenme egzersizi, veya çok fazla enerji gerektirmeyen bir egzersiz yapmaktan oluşur. Interval antrenman, metabolizmayı normal antrenmanlardan daha fazla hızlandırır ve gün boyunca aynı derecede yüksek tutar. Gün boyu yüksek derecede metabolizmada daha fazla yağ yakar.

1- Daha Fazla Kalori Yakma

Düzenli ve yüksek yoğunluklu interval egzersizi, kalori yakmanın ve kilo vermenin harika bir yoludur. Yavaşlayan ve hızlanan setler, vücudun bu konuda alışkanlık ve dayanıklılık kazanmasına yardımcı olur. Egzersiz yapmayı bıraktıktan sonra bile yaklaşık 2 saat boyunca kalori yakmaya devam edersiniz, böylece diğer aerobik egzersizlerden çok daha verimlidir. Kas kütlesini arttırır ve metabolizmanın sürekli olarak hızlı çalışmasına da katkıda bulunur.

2- Yaşlanmaya Karşıt Özellikler

Yüksek yoğunluklu Interval Antrenman, vücudunuzun HGH veya insan büyüme hormonu üretimini artırmaya yardımcı olur. HGH, vücudunuzdaki hasarlı hücreleri onarmaya yardımcı olur, böylece sizi daha uzun süre hayatta tutar ve bunun gibi egzersiz, yeni hücre üretimini yüzde 800’e kadar artırabilir. 

Yapılan aratırmalara göre, yüksek yoğunluklu egzersizlerde, P53 mutasyonunu azaltmak için vücudunuzu uyarır. P53 mutasyonu tümörlerin ve kanser hücrelerinin büyümesinde katkıda bulunur. Daha az P53 mutasyonu, kanser geliştirme şansınızın daha düşük olduğu anlamına gelir, bu da daha uzun ve sağlıklı yaşamak demektir.

3- Farklı Antrenman Türleriyle Tam Vücut Egzersizi

Interval Antrenmanı, çoklu egzersiz formlarını birleştirir ve tüm vücudunuzu hedeflememize yardımcı olur. Bu demektir ki interval antremanınıza, karın kaslarınızı, kollarınızı, sırtınızı, bacaklarınızı, omuzlarınızı ve diğer tüm kas gruplarınızı hedefleyen egzersizler eklemek zorunda olduğunuz anlamına gelir, ancak bunu yapmak çok da zor değildir. Belirli bir kas grubunu hedefleyen en az 2 egzersizi rutininize ekleyin.

4- Kalp Sağlığı

Interval Antrenmanı atar damarlarınız için de harikadır. Bu tür egzersizin yüksek yoğunluklu doğası arterlerinize baskı uygular ve böylece onlara iyi bir egzersiz yapar. Aralıklı eğitim sayesinde kan damarlarınız ve arterlerinizi çok daha güçlü yapar. Bu da kan basıncını düşürür, kalp hastalığını azaltır ve kalp krizi gibi şeylerin oluşumunda  azaltma etkisi vardır.

5- Özel Ekipmanlara Gerek Yok

Interval Antrenmanı harikadır, çünkü bunu yapmak için özel bir ekipmana ihtiyacınız yok; yerinde koşma, şınav, mekik, atlama jakları ve rutininize, hiçbir ekipman gerektirmeyen diğer tüm vücut ağırlığı antrenmanlarını ekleyebilirsiniz. 

Bu, Interval antrenmanını çok yönlü kılar, asla kullanmayacağınız egzersiz ekipmanı için bir ton para harcamanıza gerek olmadığını anlayacaksınız.

Sonuç olarak: Kalbinizi sağlıklı tutacak, kilonuzu vücudunuzdan uzak tutacaksınız; metabolizmanız artacak ve çok daha fazlası… Interval (aralıklı) antrenmanı, gerçekten en iyi egzersiz biçimlerinden biridir ve her yerden kolayca yapabilirsiniz!


Artemis C. A.

Öncekini oku

Diyetler neden başarısız oluyor?

Sonrakini oku

Covid-19 salgını insanların seyahat etme alışkanlıklarını nasıl değiştirecek?