• 21 Eylül 2020

Hong Kong’da ‘biber gazı aromalı’ dondurma: Direnişi hatırlatmak istedik


Hong Kong’da şüphelilerin Çin’e iade edilerek yargılanmasını öngören yasal düzenlemeyi protestoyla başlayan ve milyonlarca kişinin katılımıyla aylar boyunca süren eylemler, bir dondurma üreticisine ilham kaynağı oldu. Hong Kong’daki hükümet karşıtı protestoların yoğunluğu korona virüsü salgını nedeniyle azalsa da eylemcilere ‘direnişi’ hatırlatmak isteyen bir işletme biber gazı aromalı dondurma üretti.

‘PROTESTOLARI HATIRLATAN BİR LEZZET YAPMAK İSTEDİK’

‘Cezalandırılma’ korkusu nedeniyle adını açıklamayan işletme sahibi, biber gazının ‘tadını’ yakalamak için wasabi ve hardal gibi ürünleri denese de en iyi sonucu karabiber tanelerinden almış. Karabiber, aynı biber gazı gibi boğazı tahriş eden o etkiyi yakalamasını sağlamış. Eylemleri tekrar canlandırma amacında olduğunu vurgulayan girişimci, “İnsanlara protestoyu hâlâ sürdürmek zorunda olduklarını ve tutkularını kaybetmemeleri gerektiğini hatırlatan bir lezzet yapmak istedik” ifadelerini kullandı.

Dondurma dükkânı ayrıca, insanların protestolar hakkında ne hissettiklerini küçük not kağıtlarına yazarak yapıştırması için özel bir duvar da hazırladı. Sosyal mesafe kurallarını gözeterek servis yapan dükkân, beş dolar gibi bir fiyat biçtiği dondurmalardan günde 20-30 top satıyor.

‘ACI VE RAHATSIZ EDİCİ’

Protestolar sırasında polisin biber gazına maruz kaldığını söyleyen müşterilerden Anita Wong, dondurma için, “Tadı biber gazı gibi. İlk başta nefes almak zor geliyor, gerçekten acı ve rahatsız edici. Hemen ardından çok fazla su içmek istememe neden oluyor. Bence bu bir geriye dönüş sahnesi gibi, gösterilerde ne kadar acı çektiğimi ve bunu unutmamam gerektiğini hatırlatıyor” dedi. (Kaynak: Sputnik)


amors

amors

Öncekini oku

Benzin ve motorine zam

Sonrakini oku

İstanbul’da trafikte dikkat çeken yoğunluk