• 21 Mayıs 2022

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay: Türkiye’nin sorunlarını çözmeye hazırız

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Merkez Bankası’nın üst yönetiminin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla bir kez daha değiştirilmesine ilişkin “Ekonomistim ben’ diyen Erdoğan, gerçek dünyayla bağını koparmış” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. 

Günay, HDP’nin 15 Ekim’de 9. kuruluş yıl dönümünü kutlayacağını belirtip “Kurulduğu günden bu güne ülkenin siyasetinde köklü değişimler yaratan partimiz, hayata geçirdiği demokratik siyasetle halkları nefessiz bırakan, çözümsüzlük dayatan, savaş ve ranttan beslenen Saray ittifakının karşısında temel bir güç, vazgeçilmez bir alternatif haline geldi” dedi.

“Girdiğimiz her seçimde istisnasız seçim süreçlerinin en çok konuşulan partisi olduk, ülkedeki siyasal hatları belirledik” diyen Günay, “Yeni bir siyasi atmosferin doğabileceğini 7 Haziran’da, 31 Mart’ta mücadelemizle ve uyguladığımız stratejiyle kanıtladık” ifadelerini kullandı. 

“Savaş hükümeti”

Günay, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye’ye operasyon yapılabileceğine ilişkin açıklamalarıyla ilgili de “Diplomasi denilince akıllarına ilk savaş geliyor. Putin İdlib meselesinde ültimatom veriyor, onlar Kuzey Doğu Suriye’ye karşı savaş tehdidinde bulunuyor. Biden ile görüşecekler, Kuzey Doğu Suriye’ye karşı savaş tehdidinde bulunuyorlar. Bu iktidar tam bir savaş hükümetidir” diye konuştu.

Ekonomik kriz: “Türk Lirası pul oldu”

Erdoğan’ın Merkez Bankası üst yönetiminde dün gece bir kez daha değişiklik yaptığını hatırlatıp “Bu iktidar savaşla, talanla ömrünü uzatmaya çalışırken Türkiye halklarının en önemli gündemi ekonomik kriz ve onun yarattığı geçim sıkıntısıdır. Elektrik, doğalgaz, gıda ürünleri, giyecek, içecek, yakıt gibi ‘ihtiyaca hâsıl her şey’ ateş pahası durumda. Türk lirası pul oldu” dedi ve şöyle devam etti: 

“Asgari ücretle çalışan milyonlarca emekçinin geliri açlık sınırının altında, gıda fiyatlarına yapılan zamlar yüzde 80’in üzerinde, kira fiyatları tırmanışta, enflasyon yüzde 45’in üzerinde. ‘Ekonomistim ben’ diyen Erdoğan, gerçek dünyayla bağını koparmış, Türkiye’den bihaber, sorulan her soruya ‘kem küm’ ile cevap verme gayretinde. Büyüyen ekonomi değil, sanayi değil, tarım değil, üretim değil, gelir değil. Büyüyen işsizlik, yoksulluk, borçlar, enflasyon, zamlar ve büyüyen iş bilmezliğinizden kaynaklı döviz kurlarıdır.”

ÖNCEKİNİ OKU

İstifaların ardından Gazete Duvar’dan açıklama

SONRAKİNİ OKU

HSK üyesi Hamit Kocabey istifa etti