• 27 Ekim 2021

HDP alanlara iniyor: Mitingler ve halk buluşmaları yapılacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Yaklaşık 6 saat süren MYK toplantısında Türkiye siyasetinde iktidarın muhalefete yönelik söylemleri, “siyasi cinayet tartışmaları”, iktidar tarafından kışkırtılan siyasi gerilim, yolsuzluklar, torpil ve liyakatsiz sistem tartışıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; MYK toplantısında, HDP’nin 27 Eylül’de açıkladığı “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu”yla birlikte üçüncü yol siyasetinin önemi vurgulandı.

BARIŞ BLOKU

Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik savaş sinyaline dair güçlü ve kapsamlı bir barış bloku oluşturulması gerektiği masaya yatırıldı. İktidarın savaş politikalarına karşı toplumsal kesimlerin de dahil edildiği “Barış Bloku” oluşturulmasının önemine dikkat çekildi.

BÖLGESEL MİTİNGLER

Toplantıda ayrıca HDP tarafından yerelde yapılan çalışmalar kapsamında hazırlanan 11 maddelik deklarasyonun siyasi partilerle, sivil toplum örgütleriyle paylaşılması da görüşüldü. Toplumun talepleriyle hazırlanan deklarasyon kapsamında HDP’nin bölgesel çalışmalarını sürdüreceği ve bu kapsamda çeşitli mitingler, halk buluşmaları gerçekleştireceği de öğrenildi. 

HDP Sözcüsü Ebru Günay ise, yarın yapacağı basın toplantısında detayları kamuoyuyla paylaşacak.

ÖNCEKİNİ OKU

Hollanda Başbakanı Rutte’ye suikast planladığı öne sürülen Türkiye kökenli genç tutuklandı

SONRAKİNİ OKU

“İnsanlar iş beğenmediğinden işsiz” diyen Amasya Valisi: Bayanlara bile iş verebiliriz