• 14 Nisan 2021

Halfeti’deki tekneler dört yıldır ihalesiz çalıştırılıyor


Şanlıurfa’ya bağlı Halfeti ilçesinde her yıl binlerce turistin kullandığı vapurların ihale yapılmadan ve mevzuatta aykırı bir şekilde çalıştırıldığı ortaya çıktı.

İlçe belediye başkanı ve encümen kararıyla yapılan bu usulsüzlüğün Sayıştay tarafından dört yıldır tespit edilmesine rağmen hala mevzuata aykırılığın sürdüğü ortaya çıktı.

Sayıştay’ın Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne dair hazırladığı denetim raporunda, Halfeti’de Fırat nehri üzerinde her yıl binlerce turistin kullandığı vapurların ihale yapılmadan ve mevzuata aykırı olarak çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Sayıştay raporunda, Halfeti Belediyesine ait iken daha sonra 6360 sayılı Kanun ile Büyükşehir Belediyesine devredilen Fırat nehri üzerinde faaliyette bulunan kayık ve vapurların taşımacılık işleminin ihalesiz olarak Halfeti Belediye Başkanı veya encümen kararıyla verildiği tespit edildi.

“BAŞKAN DA OLSA BÖYLE BİR KARAR VEREMEZ”

Sayıştay, bu usulsüzlüğün 2014 yılından bu yana sürdüğüne de yer verirken, tespit yapıldığı ve vapurların devredildiği 2014 yılından bu yana herhangi bir işlemin de yapılmadığını kaydetti. Raporda, belediye başkanı onayı ile böylesi bir kararın verilemeyeceği ifade edilerek, “Belediyeye ait olan bu hakkın Kanun çerçevesinde ihale yoluyla rekabete uygun, saydam bir şekilde kaç yıllığına olacağı gibi hususları da içerecek şekilde verilmesi gerekir. Belediye hakkını kullanırken ihale yapmadan rekabetsiz bir şekilde Başkan onayı veya encümen kararıyla veremez” denildi.

‘MEVZUATTA KARŞILIĞI YOK’

Raporda, ihale yapılmadan mevzuatta karşılığı olmayan bu uygulamanın sürdürülebilmesinin de mümkün olmadığına vurgu yapıldı: “Faaliyette bulunan bu vapurların çalışma durumlarının yıllardır devam etmesi bu uygulama için kazanılmış hak oluşturmaz. Kazanılmış hakkın varlığından söz edebilmek için, hakkın yürürlükteki hukuk kurallarına uygun olarak tesis edilen bir işlemle elde edilmesi gerekmektedir. Hukuka aykırı olarak tesis edilen işlemlerin kazanılmış hak doğurması mümkün değildir.”

Usulsüzlüğün ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlerin de yer aldığı raporda, “Fiili olarak faaliyette bulunan vapurların Büyükşehir Belediyesine devredildiği tarihten itibaren ihale yapılacak zamana kadar geçecek süre için, fiilen kullanım hakkı bedelinin hesaplanarak mevcut işletmecilerden tahsil edilmesi gerekir” denildi.

‘DÖRT YILDIR AYNI USULSÜZLÜK SÜRÜYOR’

Raporda, söz konusu bulguya ilişkin denetim ekiplerince yapılan ilk tespitlerin 2015 yılı Sayıştay raporunda yer aldığı belirtilerek, “Takip eden denetim yıllarında defaatle rapora konu edilmesine karşın, teknelerin ihalesiz olarak çalıştırılmaması konusundaki idari iş ve işlemler kamu idaresi tarafından tam olarak yerine getirilmemiştir. 2015, 2016, 2017 ve 2018 yılı raporlarında yer alan bu konunun mevzuata açıkça aykırı olması Kamu İdaresi tarafından da ikrar edilmektedir. Bu durumda söz konusu bulguya muhatap sorumlular hakkında ilgili mevzuatta belirtilen yaptırımların uygulanması gerekmektedir.”

Sayıştay’ın Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile ilgili hazırladığı denetim raporunun tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ


amors

amors

Öncekini oku

Erdoğan’ın maaşı bilinmeyen 21 danışmanı olduğu ortaya çıktı

Sonrakini oku

Ruslar Türkiye’de binlerce konut satın aldı