• 18 Mayıs 2022

Haldun Üstünel’den ‘cincon’ lafına sert tepki: Asla…

Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki ‘cincon’ gerilimine eski kulüp yöneticileri de dahil oldu. Fenerbahçe Başkan Vekili ve Kulüp Sözcüsü Erol Bilecik, maç sonu soyunma odasında Galatasaray’dan ‘cincon’ diye bahsedince taraftar büyük tepki göstermişti. İşte iki kulübün eski yöneticilerinin düşünceleri…

Fenerbahçe Başkan Vekili ve Kulüp Sözcüsü Erol Bilecik’in “cincon” gafına kulüplerin eski yöneticileri de dahil oldu. Hürriyet’in ulaştığı eski yöneticiler şunları söyledi:

Haldun Üstünel, Fenerbahçe’nin adını anmadı

G.Saray ezeli rakibi ile dost olmaz. Özel hayatınızda sevdiğiniz eşiniz dostunuz arkadaşınız olabilir. Ama Galatasaray ile Kanarya dost olmaz. Geçmişte Ünal Aysal dost olmadı, rahmetli Mustafa Cengiz dost olmadı kupalar şampiyonluklar kazandık. Tekrar söylüyorum, özel hayatınızda olabilir ama G.Saray ile karşı yakadaki spor kulübü dost olamaz. Olursa kaybeden Galatasaray olur. Bunu başkan ve yönetim kurulumuz bilmiyor ise başlarına bu olay gelir. TÜSİAD başkanının seviyesini gördük. Bu konuda söyleyecek fazla söz yok.

Semih Haznedaroğlu: Dostluk adımları istismar edildi

Erol Bilecik’in sözleri hoşuma gitmedi. Bunlar dostluğa gölge düşürür. Yakışık almayan ters laflar. Açıkçası iyi niyetli insanların canını sıkar. Ne yazık ki bu söylemle G.Saray ve F.Bahçe başkanlarının iyi niyetle attığı dostluk adımları istismar edilmiş. G.Saray ve F.Bahçe dost olabilir. İkisi de Türk futbolu için mücadele ediyor. Biz düşman değiliz. Spor dostluktur. Burak Elmas ve Ali Koç’un yakın arkadaş, dost olması iyi bir şey. Ancak bu söylemler bunca güzel adımlara gölge düşürüyor. Cincon ne demek? Ben 82 yaşındayım ve bu ifadenin iyi niyetli kullanıldığını zannetmiyorum.

Metin Doğan: Dikkat etmeliydi

Orada soyunma odasında özel bir konuşmada boş bulunmuş olabilir. Gene de dikkat edilmesi gerekir. Ben yöneticiyken farklı, taraftarken farklı davranırım.

Hakan Bilal Kutlualp: Abartmaya gerek yok

Biz G.Saray’a ezeli rakibiz, Allah onların eksikliğini göstermesin zira Galatasaray olmazsa Fenerbahçeliliğin keyfi olmaz. Aynı şekilde Fenerbahçe olmasa Galatasaraylılığın zevki keyfi olmaz. G.Saraylılar bize ‘Fener’ diyor. Ama biz F.Bahçeyiz, Fener, Haliç kıyısında bir semt veya bir aydınlatma aleti. Şimdi biz bunu hakaret olarak mı görelim? ‘Cincon’. ‘Cimbombom’dan türetildiğine göre hakaret olarak görmemiz için bize Cimbombom’un anlamını anlatsınlar bilelim, Hakaret yok, espri var. Abartmanın başka yere çekmenin gereği yok.

Hulusi Belgü: Onlar da ‘Fenev’ diyor?

Takıldı adamcağız elbette! Herkes Erol Bilecik’in ne kadar kibar, ne kadar naif bir insan olduğunu gayet iyi bilir. Belki de ağzından kaçırmış da olabilir her iki halde de burada bu kadar takılacak bir şey yok bence. Peki buradan soruyorum cim bom ne, cin con ne? Burada ne gibi bir hakaret çıkarılabilir ki? Şimdi karşı taraf ‘Minik kanaryalar’ deseydi hakaret mi olacaktı? Eski başkanımız Aziz Yıldırım’ın konuşmasına gönderme yaparak yıllarca ‘Fenev’ diyenler kimlerdi? Bu tür küçük şeylere fazlaca takılmamak lazım.

Uğur Meleke: Şaka dediğiniz şey ayrıştırıcı!

Dünya ırk, din-dil, cinsiyet ayrımcılığı ile savaşırken, biz burada korkarım ki spor kulübü ayrımcılığı gibi eşsiz bir sorun yaratma yolundayız. Ben takım fanatikliğini asla bir kimlik olarak benimsemem, bana heavy-metal hayranlığı ya da pul koleksiyonerliği gibi genç işi gelir. Ancak sokakların algısı böyle değil. İnsanlar takım taraftarlığı üzerinden ayrıştırılıyor, düşmanlaştırılıyor. O yüzden bu sözcükleri sarf ederken daha hassas olmak lazım bence. Size şaka olarak gelen bir şeyin sokaktaki karşılığı ayrıştırıcı olabiliyor.

Şahan Gökbakar: Saçına ak düşmüş bir iş insanı…

Şu konuşmaya bakar mısınız? Koskoca, saçına ak düşmüş bir iş insanı, TÜSİAD başkanlığı falan da yapmış bir insanın kadına şiddete karşı yapılan bir “dostluk” maçına yaklaşımı bu mu olmalı… Ah be Erol Bey Amca. Fanatizm kötüdür.

ÖNCEKİNİ OKU

DEVA Partisi’nden başkanlarına ‘operasyon’ yazısı

SONRAKİNİ OKU

Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi’ne veda etti! Konferans Ligi’nde devam edecek