• 6 Aralık 2021

Gençlik araştırması: Gelecek kaygısı ön planda, dindar gençler bile tarikatlara güvenmiyor

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Geleceğine Genç Bakış” araştırmasından gençlerin gelecek kaygısı ön plana çıktı.

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın hazırladığı “Türkiye’nin Geleceğine Genç Bakış” araştırması, gençlerin siyasi eğilimlerinden gelecek beklentilerine kadar geniş bir çerçevede 18-30 yaş grubunun siyasal ve sosyal eğilimlerine odaklanıyor.

18-30 yaş arası 3 bin kişiyle yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, gençlerin yüzde 83’ü ailesinin ekonomik durumundan endişe duyuyor. Yüzde 29’luk bir kesim ise finansal durumunu “Mevcut gelirimle geçinmekte çok zorlanıyorum” sözleriyle ifade ediyor.

Gençlerin yüzde 31’i “Mevcut gelirimle ancak geçiniyorum” derken, “Mevcut gelirimle zor geçiniyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 27 olarak belirlendi.

Gençlerin sadece yüzde 13’ü geliriyle çok rahat geçinebildiğini ifade ediyor.

Gelecek planı en büyük dert

Araştırmaya göre, gençlerin yüzde 54’ü hemen her gün gelecek planları ile meşgul olduklarını vurgularken, “daha iyi bir yaşam için yurtdışına göç etmeyi” tercih edeceklerini söyleyen gençlerin oranı yüzde 61’i buldu.

Nitekim, yüzde 58’lik bir kesime göre, Türkiye’deki gelecek kuşakların ekonomi olarak durumu her geçen gün daha da kötüye gidecek.

Öte yandan gençlerin yüzde 24’ü daha iyi bir yaşam sürmek için siyasete katılımın elzem olduğunu düşünüyor. Ancak araştırmaya katılan gençlerin yüzde 22’si kendisini herhangi bir siyasi partiye yakın hissetmiyor.

Gençler araştırma kapsamında kendilerine yöneltilen “Türkiye’de güçlü ve otoriter liderlik mi yoksa katılımcı demokrasi mi olmasını istersiniz?” sorusuna  yüzde 66 oranında “katılımcı demokrasi” yanıtını verdi.

Dindar gençler bile tarikatlara güven duymuyor

Araştırmadan çıkan bir diğer çarpıcı sonuç, dindar gençlerde dahi tarikatlara güvenin çok düşük düzeylerde seyretmesi.

Buna göre, dindarlık arttıkça tarikatlara güven az da olsa artıyor, ancak kendilerini dindar olarak tanımlayan gençlerin dahi yüzde 72’si tarikatlara güven duymuyor.

Rapordan çıkan sonuçları Medyascope’a anlatan İstanbul Ekonomi Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Can Selçuki, “Bu araştırmada gençlerin gelecekteki demokratik sistemden beklentilerine baktık” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİNİ OKU

Tarihte ilk: Kanada’da bir kadına ‘iklim değişikliği’ teşhisi konuldu

SONRAKİNİ OKU

Faiz-enflasyon-kur arasında nasıl bir ilişki var?