• 27 Mayıs 2022

Gazeteci Boğatekin’e takipsizlik

Sosyal medya paylaşımı sonrasında gazeteci Boğatekin hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ iddiasıyla başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Gerger Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyadaki paylaşımları sonrasında gazeteci Özgür Boğatekin hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddiasıyla başlattığı soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Konya’da komşuları ile arasında husumet olduğu iddia edilen Karslı Dedeoğulları ailesinden yedi kişi 30 Temmuz günü evlerine yapılan saldırıda öldürülmüştü. 7 kişinin öldürülmesi ardından gazeteci Boğatekin, sosyal medya hesabından “Geçen gün Konya’da Kürt aileye saldıran ve tutuklanarak hapishaneye gönderilen saldırganların tahliye edildikleri gün aynı aileye yeniden saldırı düzenlendi. Meydana gelen saldırıda aynı aileden 7 kişi hunharca katledildi. Aynı vicdansız katiler evi de ateşe vererek bölgeden uzaklaştı. Bir haftada iki defa saldırıya uğrayan Kürt ailenin güvenliğini sağlayamayan ve onlara koruma vermeyen devlet, saldırıyı düzenleyen böylesi katilleri yıllarca koruma hizmeti verdiğini hepimiz biliyoruz. Yazıklar olsun” paylaşımını yapmıştı. Gerger Cumhuriyet Başsavcılığı, bu paylaşım üzerine Adıyaman’ın Gerger ilçesinde yayın yapan Gerger Fırat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Özgür Boğatekin hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla 31 Temmuz’da  soruşturma başlatmıştı. 1 Ağustos 2021 tarihinde soruşturma kapsamında ifade veren Boğatekin suçlamaları kabul etmemiş ve paylaşımın gazetecilik  faaliyeti olduğunu belirterek suç üretilmeye çalışıldığını söylemişti.

9 Eylül 2021’de soruşturmayı tamamlayan Başsavcılık, takipsizlik kararında “tahrik” eyleminin cezalandırılabilmesi için kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması gerektiğini vurgulayarak soruşturmaya konu olan paylaşımlarda kamu güvenliğini tehdit eden bir tehlikenin ve iddia edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek takipsizlik kararı verdi.

ÖNCEKİNİ OKU

İranlı Kürt aktivist Yaser Mangouri işkenceyle öldürüldü

SONRAKİNİ OKU

Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’ne kayıpla başladı