• 7 Aralık 2021

Flaş rapor: Elektrikli araç devrimi başlamadan bitecek

Birçok kişi elektrikli araçların tüm dünyada bir an önce yaygınlaşmasını bekliyor. Ancak bu bekleyiş büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya.

Son dönemde çevre dostu elektrikli araçlara yönelik yatırımlar oldukça arttı. Öyle ki tüm otomobil şirketleri bu devrime ayak uydurmaya çalışıyor. Ancak GlobalData‘nın yayınladığı rapora göre elektrikli araba devrimi durabilir. Lityum kıtlığı, elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel olacak.

Elon Musk Tesla hisseleri satmaya devam ediyor. Tesla’nın yüzde 15 hissesine sahip olan iş insanı 1.2 milyar dolarlık daha satış yaptı.

Tesla lityum pil sıkıntısı ile karşı karşıya

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk‘ın CEO’su olduğu Tesla, son dönemde adından söz ettirmeye devam ediyor. Şirket bir ay önce 1 trilyon dolara ulaşarak otomobil şirketlerinin en değerlisi unvanını eline almıştı. Otomobil dünyasında yaşanan çip sıkıntısı Tesla için de bazı sıkıntılar doğurmuştu. Ancak son gelişmelere göre şirketi bekleyen tek sıkıntı çip sorunu değil. GlobalData’nın yayınladığı rapor şirketi bir hayli zor duruma sokacak gibi görünüyor. Yayınlanan raporda şu ifadelere yer verildi;

Avrupa ve Amerika’daki elektrikli otomobil sektörü, önümüzdeki on yıl boyunca lityum fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı artan pil maliyetleriyle yüzleşmek zorunda kalacak. Maliyetlerin tüketiciye yansıtılması halinde elektrikli otomobillerin benimsenmesi muhtemelen beklenenden daha yavaş gerçekleşecek.

Rapora göre yaşanabilecek pil sıkıntısı, şirketin 25 bin dolar ve altındaki araçların üretimini durdurabilir. Konuyla ilgili Tesla’dan henüz bir açıklama yapılmadı. Uluslararası Lityum Birliği (ILiA) ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)‘na göre, doğal lityum minerallerini Avustralya, Şili, Arjantin, Bolivya, Çin, Brezilya, Zimbabve ve Portekiz dahil olmak üzere birçok ülkede bulunuyor.

Fakat bu rezervlerin tam kapasiteyle işlenmesinin yıllar alacağı düşünüldüğünde yakın gelecekte elektrik araçların yaygın kullanımı çok zor gibi duruyor. Rapora göre 2030‘a kadar elektrikli araçlardaki lityum pil ihtiyacı, üretilebilecek lityumdan 40 kat daha fazla. Reuters‘e göre, geçen yıl lityum talebi yaklaşık 320 bin tondu ve 2025’te 1 milyona ve 2030’da 3 milyona ulaşması bekleniyor.

Lityum pil sıkıntısı, Bitcoin dünyasında dengeleri değiştirecek

Olası bir pil sıkıntısından Bitcoin borsasının da etkilenmesi bekleniyor. Tesla, en büyük ikinci Bitcoin holdingi konumunda. Lityum pil sıkıntısı nedeniyle şirket üretiminin durması ya da yavaşlaması durumunda Tesla 48 bin Bitcoin’i satabilir. Bu da yaklaşık olarak 3,17 milyar dolarlık bir satış anlamına geliyor.

Sizce yakın gelecekte yaşanabilecek lityum pil sıkıntısı elektrikli araçların yaygınlaşmasını tamamen engeller mi? Ne gibi çözümlere başvurulabilir? Lütfen yorum ve görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

ÖNCEKİNİ OKU

Yemeksepeti hacklendi iddiası ortalığı karıştırdı!

SONRAKİNİ OKU

İbiza’da erozyon tehlikesi: Sebebi açık havada yapılan cinsel aktiviteler